Backup, który idzie z duchem czasu. Kopia zapasowa nieco inaczej

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

O tym, jak ważna jest kopia zapasowa, przekonujemy się wtedy, gdy z różnych powodów tracimy dane. Wystarczy awaria sprzętu lub atak ransomware. W takich sytuacjach bez kopii zapasowej tracimy bezpowrotnie ważne dla nas pliki, aplikacje, programy, zdjęcia, dokumenty. Flowberg IT usługę “Backup w Chmurze” oparł na technologii Veeam Cloud Connect. Dlaczego jest to ważne właśnie dla nas?

Najpoważniejsze konsekwencje pojawiają się, gdy w grę wchodzi utrata danych firmowych. Te, bez dobrze wykonanej kopii zapasowej, okażą się nie do odzyskania, powodując nie tylko przestoje biznesowe, ale i straty finansowe oraz wizerunkowe. Nie pomaga fakt, że średni czas odzyskiwania utraconych danych po ataku ransomware wynosi około 3-4 tygodni. Specjaliści z Flowbert IT mają jednak dla firm sprawdzoną propozycję. Ale od początku…

Statystyki są jednoznaczne

Sprawność działania firmy zależy w dużej mierze od zastosowanych systemów IT. Każda ich awaria, ale też cyber atak, czasowa niedostępność pojedynczych usług - to wszystko generuje straty dla budżetu i wizerunku przedsiębiorstwa i może prowadzić do utraty ważnych danych.

Warto zdawać sobie sprawę z bezlitosnych statystyk:

  • 89 procent organizacji ma poważne luki w ochronie danych
  • 76 procent organizacji doświadczyło co najmniej jednego ataku ransomware w 2022 roku
  • 60 procent ataków ransomware zaczęło się od kliknięcia w podejrzanego e-maila
  • 36 procent danych jest nie do odzyskania po cyberataku
  • 80 procent zaatakowanych firm zdecydowało się zapłacić okup, by odzyskać skradzione dane
  • co czwarta z firm płacących okup nie otrzymała z powrotem utraconych danych

Mówiąc krótko, blisko 90 procent polskich firm może stać się łatwym łupem dla cyberprzestępców. Jednak ważnym danym zagrażają nie tylko cyberataki. Błędy ludzkie, awarie, powodzie, pożary - to kolejne, choć rzadziej występujące, czynniki, które mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty danych.

W obliczu powyższych informacji, trudno mieć wątpliwości co do tego, że posiadanie kopii zapasowej w chmurze jest dla firmy koniecznością, a nierzadko swoistym “być albo nie być”.

O krok dalej

Uruchomienie kopii zapasowej w chmurze nie musi wymagać ani posiadania specjalistycznej wiedzy, ani ogromnych nakładów finansowych. Temat w gruncie rzeczy jest prosty – trzeba przenieść dane do chmury, a gdy przyjdzie taka potrzeba, z chmury je ściągnąć i odtworzyć. Tylko co zrobić, jeśli uszkodzeniu ulegnie kopia zapasowa? Dlatego w morzu oczywistych i powtarzalnych rozwiązań warto poszukać takich, które poszły o krok dalej, oferując coś więcej niż powszechnie dostępne opcje.

Trzymanie kopii zapasowej w siedzibie firmy tylko pozornie jest dobrym rozwiązaniem. Choć pożary, powodzie i inne katastrofy nie zdarzają się często, warto mieć na uwadze, że w razie ich wystąpienia zniszczeniu ulegnie także backup. Utrata kopii zapasowej może przydarzyć się także w przypadku ataku na cały system IT funkcjonujący w danej firmie. Dlatego warto pójść krok dalej - pomyśleć o kopii zapasowej, której tworzeniem i przechowywaniem zajmie się firma zewnętrzna.

Według statystyk przedstawionych przez Flowbert IT i dostępnych na flowbergit.pl aż 96 procent wektorów ataków cyberprzestępców wycelowana jest w kopie zapasowe, z czego aż 68 procent prób ataków okazuje się skuteczna. Te miażdżące dane pokazują, że nie zawsze wystarczy poruszać się w kręgu standardowych usług.

W stronę przedsiębiorcy

Współczesny przedsiębiorca wie, że kopia zapasowa jest niezbędna. Ale czy ten sam przedsiębiorca ma świadomość, jak taka usługa funkcjonuje w praktyce? Problem pojawia się, gdy konsument nie jest specjalistą. Firmy oferujące usługę backupu zwykle nie są zbyt wylewne w wyjaśnieniu oferty, wiele informacji dostępnych jest dla klienta w języku obcym, a sama procedura nabycia i wdrożenia usługi bywa czasochłonna.

Oprogramowanie do tworzenia chmury, które poszło o krok dalej, to znajdujący się w światowej czołówce Veeam. Dzięki niemu można stworzyć backup, odtworzyć dane po awarii, a także zadbać o bezpieczeństwo tych danych. W Polsce usługi z zakresu Veeam Software oferuje 18 różnych partnerów. Spośród nich można wyróżnić jednego, który poszedł o kolejny krok dalej od swojej konkurencji. Mowa o Flowberg IT, który swoją usługę “Backup w Chmurze” oparł na technologii Veeam Cloud Connect.

Backup idący z duchem czasu

To samo, ale inaczej i z duchem czasu – tak można opisać ofertę Flowberg IT.  Przedsiębiorca znajdzie tu dużo więcej niż tylko bezpiecznie wykonaną kopię zapasową, zlokalizowaną na zewnątrz swojej firmy.  Co więcej, Flowberg IT, nie tylko sprzedaje usługi, ale i edukuje rynek oraz buduje świadomość w zakresie skutecznej ochrony danych.

Przedstawiona na stronie oferta jest nie tylko przejrzysta, ale i bardzo szczegółowo opisana, dzięki czemu nawet osoby, którym obce są zagadnienia IT, zrozumieją, czym charakteryzują się oferowane usługi i jakie dają korzyści. Dzięki zawartym treściom wzrasta świadomość w zakresie skutecznej ochrony danych. Co więcej, firma zapewnia wszelkie instrukcje w języku polskim.

Dostępne produkty Veeam występują w kilku dokładnie wyjaśnionych wariantach, które można porównać ze sobą i skalkulować pod kosztem własnych potrzeb i oczekiwań. Cały proces zakupu usługi odbywa się w sposób w stu procentach nowoczesny i online. Firma jako jedyna wdrożyła eCommerce dla swoich produktów. Szybki przelew? Blik?  - można wybrać najwygodniejszą dla siebie formę płatności. Sama aktywacja produktu także jest bardzo wygodna i szybka – odbywa się online, bez bezpośredniego udziału pracownika. Mino tego wsparcie techniczne i administracyjne jest dostępne na każdym etapie realizacji usługi.

Zakup kopii zapasowej w chmurze w formie usługi to świetna opcja dla firm, która nie wymaga zaawansowanej wiedzy IT, własnej infrastruktury czy zespołu technicznego. Wszystko zostaje wykonane przez firmę zewnętrzną, nawet w miesięcznym abonamencie.

Wisienka na torcie

Dane dostępne na firmowym sprzęcie są tak długo bezpieczne, jak długo dostępna jest kopia zapasowa. A co, jeśli i ta ulegnie utraceniu? I wcale nie musi to przytrafić się na skutek cyberataku, powodzi czy pożaru. Może się zdarzyć, że użytkownik sam przez pomyłkę usunie swój backup. W takiej sytuacji usługa traci swoją rację bytu i przestaje być gwarancją bezpieczeństwa dla firmy.

A gdyby tak kopia zapasowa była nienaruszalna? Czyli nie tylko przechowywana poza siedzibą firmy, nie tylko odporna na wpływ oprogramowania ransomware, ale też chroniona przed działaniem tzw. czynnika ludzkiego czy nawet złośliwego zachowania osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia, która mogłaby celowo zaszkodzić, usuwając backup.

Jest to możliwe. W jaki sposób? Poprzez tworzenie kopii zapasowej dla kopii zapasowej. Ten drugi backup jest przechowywany w innym miejscu niż podstawowa kopia zapasowa i na tyle “ukryty” przed klientem, by w żaden sposób nie zagrażał jej czynnik ludzki. Można powiedzieć, że dzięki usłudze nienaruszalności, kopia zapasowa przez określony czas chroniona jest tak, jakby była szczelnie zamknięta w sejfie.

Nienaruszalna kopia zapasowa, znajdująca się poza siedzibą firmy, jest również lepiej chroniona przed atakami cyberprzestępców. Ci, jeśli kierują swój atak na system backupu, najprawdopodobniej albo zniszczą, albo zaszyfrują kopię zapasową. W przypadku off-site backup (poza siedzibą) kopia zapasowa jest wyizolowana, bezpieczna, odporna na ataki oraz przypadkowe usunięcie, co więcej, pozwala na odzyskanie danych nawet wtedy, gdy utracone zostaną lokalne kopie zapasowe.

Źródło: Flowbert IT - https://flowbergit.pl/

 

 

Źródło: Flowbert IT - https://flowbergit.pl/

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną