Obietnica "Zatrzymam łodzie" premiera UK niedotrzymana?
Rishi Sunak wielokrotnie obiecywał, że "zatrzyma łodzie". Łatwiej powiedzieć niż zrobić.
Brytyjski premier stawia swoją polityczną reputację na urzeczywistnienie tego prostego sloganu, przyrzekając zmniejszenie liczby osób ubiegających się o azyl udających się w niebezpieczną podróż przez kanał La Manche.
Dane przedstawiają jednak bardziej złożoną historię.
POLITICO przeanalizowało liczby, aby zilustrować presję wywieraną na brytyjski system azylowy - niedawno opisany jako "upadający" przez jedną z czołowych postaci Partii Konserwatywnej - oraz wyzwania, z którymi Sunak musi się zmierzyć, próbując przekonać opinię publiczną, że udaje mu się zapanować nad sytuacją.
Dane liczbowe pokazujące skalę zaległości w brytyjskim systemie azylowym są również surowe, a nie pomaga w tym redukcja zatrudnienia w Home Office. Według organizacji charytatywnej Refugee Council liczba osób podejmujących decyzje w Home Office spadła z 1 333 na początku stycznia 2023 r. do 1 280 1 maja. Ponad dwie trzecie wniosków o azyl złożonych od 2018 r. do marca 2023 r. nadal oczekuje na decyzję.
W okresie od 2018 r. do marca 2023 r. brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych otrzymało 73 118 wniosków o azyl od osób przybywających na małych łodziach - ponad trzy czwarte z nich nadal oczekuje na decyzję.
Źródło: POLITICO