Eko plastik z martwych much? Nowe odkrycie naukowców
Polimer obecny w organizmach much z rodziny lwinkowatych stanowi obiecujące źródło do opracowania biodegradowalnego plastiku. To odkrycie zostało zaprezentowane podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
"Od 20 lat moja grupa opracowuje metody przekształcania produktów naturalnych. Jest to na przykład glukoza pozyskiwana z trzciny cukrowej lub przekształcanie drzew w degradowalne, możliwe do strawienia polimery, które nie utrzymują się w środowisku" – zaznaczyła Karen Wooley, główna badaczka z Uniwersytetu A&M w Teksasie.
Resztki much
Inną potencjalną ścieżką jest wykorzystanie resztek po hodowli larw muchy z gatunku Hermetia illucens. Te larwy są bogate w białka i składniki odżywcze, które mogą być wykorzystane do produkcji pasz dla zwierząt. W chwili obecnej jednak dorosłe muchy nie są jeszcze wykorzystywane.
Chityna, polimer oparty na cukrze obecny w ciałach owadów, stanowi element wzmacniający pancerze tych stworzeń. Naukowcy nurtują nadzieję, że za pomocą chityny wkrótce będzie możliwe opracowanie bioplastików z wykorzystaniem much. Tego rodzaju materiały sztuczne nie przyczyniałyby się do zanieczyszczania gleby.
"Ostatecznie chcielibyśmy, aby owady zjadały odpady z tworzyw sztucznych, które stanowiłyby źródło pożywienia, a następnie zbieralibyśmy je ponownie, aby wyprodukować nowe tworzywa sztuczne. Tak więc owady byłyby nie tylko źródłem (tworzyw sztucznych), ale także konsumowałyby wyrzucone tworzywa sztuczne" - wyjaśniła Karen Wooley.
Hydrożel
Do tej pory z produktów uzyskanych z much stworzono hydrożel. „Tutaj, w Teksasie, ciągle jesteśmy w sytuacji powodzi lub suszy, więc próbowałem wymyślić, w jaki sposób możemy stworzyć superchłonny hydrożel, który mógłby temu zaradzić” – powiedziała także Karen Wooley.
Hydrożel jest w stanie wchłonąć aż 47-krotność swojej wagi w wodzie w ciągu zaledwie jednej minuty. Tego rodzaju materiał mógłby zostać wykorzystany do zatrzymywania wody w glebie na polach uprawnych, a następnie stopniowo ją uwalniać w okresach suszy.
Sztuczna żywność
W czerwcu poinformowano, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA dopuściła do rynku pierwsze produkty z mięsa wyhodowanego w laboratorium.
Dwa amerykańskie przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji mięsa komórkowego ogłosiły, że ich wyroby otrzymały zezwolenie na wprowadzenie na rynek krajowy. To przełomowa sytuacja, biorąc pod uwagę rozmiar amerykańskiego sektora spożywczego oraz jego wpływ na globalne rynki.
Upside Foods poinformowało o pomyślnym zakończeniu procedury zatwierdzającej ich główny produkt do obrotu. W zgodzie z decyzją Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), odpowiedzialnej za regulowanie produktów spożywczych na terenie Stanów Zjednoczonych, mięso wytworzone z komórek zwierzęcych będzie teraz dostępne na rynku.
WO
Źródło: forsal.pl, The Guardian, superbiz.se.pl