Zabił Polaka przy murze berlińskim. Niemcy nie chcą nam wydać byłego oficera Stasi

0
0
1
Niemcy
Niemcy / Pixabay

Niemcy odmawiają ekstradycji byłego oficera Stasi do Polski, który miał stanąć przed sądem w Poznaniu w związku z oskarżeniem o zabójstwo Polaka przy Murze Berlińskim. Sprawa ta wywołała kontrowersje, gdyż dwa lata temu Europejski Nakaz Aresztowania dotyczący Manfreda N., byłego funkcjonariusza służb NRD, trafił do niemieckiej prokuratury. Rzecz dotyczy wydarzenia z 1974 roku, gdy oskarżony miał dokonać strzelaniny, skutkującej śmiercią obywatela Polski na przejściu granicznym między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Na przełomie lipca i sierpnia, komisja z Poznania otrzymała pierwsze akta postępowania od Naczelnego Nadprokuratora w Berlinie. Prokuratorzy z Polski przetłumaczą i przeanalizują te dokumenty, aby ocenić dotychczasowy przebieg niemieckiego śledztwa w sprawie. Prace nad postępowaniem są nadal kontynuowane.

 

Europejski Nakaz Aresztowania

Odmowa ze strony niemieckiej nie ma wpływu na ważność Europejskiego Nakazu Aresztowania. Wciąż istnieje możliwość zatrzymania Manfreda N. na terenie innego kraju i przekazania go Polsce. Niemniej jednak, oskarżony ma teraz ponad 80 lat i mieszka na wschodzie Niemiec.

Kwestia dotyczy zabójstwa, które miało miejsce 29 marca 1974 roku. Wówczas około 40-letni Polak próbował przedostać się do Berlina Zachodniego. Groził nawet podłożeniem rzekomej bomby. Ostatecznie pozwolono mu przekroczyć granicę, lecz zanim to się stało, został postrzelony w plecy. Niestety, zmarł w szpitalu. Oficer Stasi, Manfred N., został uhonorowany za tę akcję brązowym Orderem Zasługi w Walkach dla Ludu i Ojczyzny.

 

Stasi – niemiecka agentura

Stasi, pełna nazwa Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego (niem. Ministerium für Staatssicherheit), było główną agencją wywiadowczo-bezpieczeństwa w NRD, czyli Niemieckiej Republice Demokratycznej (wschodnia część podzielonej po II wojnie światowej Niemiec). Istniało w latach 1950-1990 i było narzędziem reżimu komunistycznego kontrolującego wschodnią część Niemiec.

Stasi miało szerokie kompetencje w dziedzinie inwigilacji, kontroli społeczeństwa, zbierania informacji oraz eliminacji przeciwników politycznych. Działało na wiele sposobów, m.in. poprzez tajne operacje, podsłuchy, infiltrację różnych sfer społecznych oraz kontrolę mediów. Miało także swój aparat represji wobec osób uważanych za wrogie reżimowi.

Stasi było jednym z najbardziej zaawansowanych i inwazyjnych aparatów wywiadowczo-bezpieczeństwa w historii, a jego działania miały ogromny wpływ na społeczeństwo wschodnich Niemiec. Po upadku Muru Berlińskiego w 1989 roku i zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, Stasi przestało istnieć, a wiele jego archiwów i dokumentów ujrzało światło dzienne, odsłaniając skalę nadzoru i represji prowadzonych przez tę organizację.

 

WO

 

Źródło: radioszczecin.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną