Jak założyć własne akwarium?

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Własne akwarium to marzenie wielu osób. Podwodny świat zaklęty między czterema szklanymi taflami ma w sobie coś tajemniczego, coś co sprawia, że patrząc na niego uspokajamy się i wyciszamy. Akwarium to także doskonałe uzupełnienie wnętrza naszego domu. A jeśli naprawdę przyłożymy się do jego aranżacji, wówczas nasz zbiornik stanie się najważniejszym elementem wystroju, czymś co nadaje klimat całemu domowi! I jeszcze jedna korzyść: akwarium świetnie nawilża powietrze! Jest to coś, co docenią alergicy. Ten pozytywny wpływ jest szczególnie zauważalny jesienią i zimą, gdy powietrze w mieszkaniu jest osuszane przez grzejniki i inne źródła ciepła.

Akwarystyka - jak zacząć?

Wielkim plusem tego hobby jest fakt, że żeby założyć akwarium słodkowodne nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Wystarczy już kilkaset złotych, by móc wkroczyć we wspaniały świat akwarystyki. Oczywiście oprócz wydania pewnej sumy należy także poświęcić nieco czasu, aby zdobyć podstawową wiedzę. Nie jest ona jednak trudna do zdobycia. By ją zyskać wystarczy odwiedzić dobry sklep akwarystyczny, np. Salon Trzmiel we Wrocławiu i porozmawiać z pracującymi tam pasjonatami, którzy z chęcią wyjaśnią wszystkie zagadnienia. Wiedzy można także szukać w Internecie.

 

Pierwszy krok do założenia akwarium

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej wielkości akwarium chcemy posiadać i czy mamy na nie miejsce. Najodpowiedniejszym pierwszym akwarium jest zbiornik pojemności 50-100 litrów. Szczególnie polecane są zbiorniki o wymiarach 60×30×35 cm, czyli mające ok 63 litrów. Akwaria mniejsze nie wybaczają błędów, a ich niska objętość sprawia, że dużo łatwiej jest zrobić coś, co zachwieje parametrami wody. Zbiorniki większe, choć z założenia są bardziej stabilne, to są znacznie droższe, trudniej je restartować, zajmują też o wiele więcej miejsca. Niezaprzeczalną zaletą dużych akwariów jest z kolei fakt, że umożliwiają one trzymanie większej ilości ryb. Trzeba pamiętać, że każdy gatunek posiada określone wymagania odnośnie do wielkości zbiornika. Ryba trzymana w zbyt małym litrażu będzie się męczyć i chorować.

Urządzenia techniczne do akwarium

Nie ma wątpliwości, że najtrudniejszą kwestią, z którą zmaga się początkujący akwarysta jest kwestia techniczna. Nowicjusz może się łatwo pogubić wśród licznych produktów zapełniających sklepowe półki. Istnieją różne rodzaje filtrów, typy oświetlenia i inne elementy, których nie powinno zabraknąć w dobrze prowadzonym zbiorniku.

Na szczęście, dobry sklep akwarystyczny online, jakim jest Trzmiel (www.trzmiel.com.pl) ma w ofercie wszystko do urządzenia akwarium. Początkujący akwaryści powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na specjalnie pomyślane zestawy do akwarium, umożliwiające łatwe rozpoczęcie przygody z akwarystyką.

 

Zestawy akwariowe

Zestawy polecane początkującym, to przede wszystkim takie, których najważniejszym elementem są popularne zbiorniki typu „kostka”. Mają one kształt sześcianu, dzięki czemu nie tylko świetnie wyglądają, ale też nie zajmują zbyt wiele miejsca. Wyjątkowo dobrze nadają się do hodowli krewetek akwariowych albo niewielkich ryb, takich jak najmniejsze gatunki razbor, gupiki Endlera czy bystrzyki Amandy. Akwarium typu kostka to także świetny dom dla bojownika. Zestawy takie są wyposażone we wszystkie niezbędne elementy techniczne, takie jak odpowiednio dobrany filtr, grzałka, a także oświetlenie.

Inną ciekawą propozycją są zestawy akwarystyczne Aquael Leddy Day&Night. Oprócz filtra, grzałki i innych akcesoriów, posiadają one specjalne oświetlenie LED, które imituje różne pory dnia! Ta technologia potrafi dawać niesamowity efekt. Jest to szczególnie widoczne nocą, gdy niebieska poświata, która przypomina księżycową łunę rozświetla mrok pomieszczenia budując niesamowity klimat!

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają miejsca na szafce, by postawić na niej akwarium są zestawy sprzedawane wraz ze specjalnymi szafkami akwarystycznymi. Meble te – o wielkościach dostosowanych do wielkości akwarium – są nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Wykonane są z materiałów odpornych na wodę, więc nie ma obawy, że po jakimś czasie zaczną „puchnąć” i stracą swoje walory estetyczne. Ich wnętrza zaaranżowane są w taki sposób, by mogły wygodnie pomieścić nie tylko pokarmy, preparaty i inne akcesoria, ale także zewnętrzne filtry, a nawet grzałki przepływowe! Dzięki temu, że urządzenia te są schowane przed wzrokiem, nic nie zaburza estetyki zbiornika, a żaden nienaturalny element nie przeszkadza w rozkoszowaniu się widokami podwodnego świata. A jeśli dodamy do tego fakt, że zestawy z szafkami oferowane są w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i wielkościowych, okazuje się, że dobór takiego, który idealnie wpasuje się w nasze wnętrze, nie stanowi już żadnego problemu!

Wszystkie wspomniane wyżej zestawy zawierają kompletne wyposażenie techniczne, a także – nierzadko - również preparaty, pokarmy i akcesoria, jak na przykład termometr, albo specjalna mata pod akwarium, dzięki którym założenie i prowadzenie własnego zbiornika staje się wyjątkowo łatwe. Brakuje w nich jednak podłoża, elementów wystroju, jak korzenie czy skały, a także roślin i zwierząt. Ich dobór jest bowiem uzależniony od osobistych upodobań i możliwości początkującego akwarysty, który musi dokupić je we własnym zakresie.

Ale bez obaw! Te brakujące elementy można bez żadnego problemu dobrać w sklepie akwarystycznym. Specjaliści pracujący w Salonie stacjonarnym Trzmiela z radością pomogą skompletować wszystko, co konieczne do tego, by spełnić marzenia o własnym zbiorniku.

Wizyta w sklepie akwarystycznym, to także dobry moment, aby porozmawiać o właściwym doborze obsady. Jak już wspominaliśmy, różne ryby mają różne wymagania, jeśli chodzi o wielkość akwarium, w którym mogą przebywać. Ale to nie wszystko! Jako, że ryby dostępne w handlu pochodzą z różnych części świata, nierzadko mają odmienne potrzeby, jeśli chodzi o parametry wody. Temperatura, pH, twardość, a nawet moc oświetlenia – to wszystko trzeba wziąć pod uwagę dobierając mieszkańców naszego akwarium. I znów pomoc specjalistów – akwarystów będzie tu nieoceniona. Oni powiedzą, czy gatunki, które podobają nam się najbardziej mogą mieszkać razem w jednym zbiorniku. A jeśli okaże się, że nie – z pewnością będą w stanie doradzić nam inne, równie piękne ryby!

Jak widać, założenie akwarium nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać. Istnieje wiele zmiennych, które musimy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy odnieść sukces w naszym nowych hobby i nie zniechęcić się porażką. Na szczęście akwaryści to ludzie, którzy z radością dzielą się swoją wiedzą, więc nie bójmy się pytać!

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną