ONZ naciska na Wielką Brytanię w związku z reparacjami za niewolnictwo

0
0
1
niewolnictwo
niewolnictwo / Pixabay

Wielka Brytania nie może ignorować wezwań do zadośćuczynienia za niewolnictwo, mówi czołowy sędzia ONZ.

Czołowy sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości powiedział, że Wielka Brytania nie będzie już w stanie ignorować rosnących wezwań do zadośćuczynienia za niewolnictwo transatlantyckie.

Sędzia Patrick Robinson, który przewodniczył procesowi byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloševicia, powiedział, że międzynarodowa fala reparacji za niewolnictwo szybko się zmienia i wezwał Wielką Brytanię do zmiany obecnego stanowiska w tej sprawie.

"Nie mogą nadal ignorować największego okrucieństwa, oznaczającego nieludzkość człowieka wobec człowieka. Nie mogą dalej tego ignorować. Reparacje zostały wypłacone za inne krzywdy i oczywiście znacznie szybciej, znacznie szybciej niż reparacje za to, co uważam za największe okrucieństwo i zbrodnię w historii ludzkości: transatlantyckie niewolnictwo" - powiedział Robinson.

"Wierzę, że Wielka Brytania nie będzie w stanie oprzeć się temu ruchowi w kierunku wypłaty reparacji: wymaga tego historia i prawo".

Robinson rozmawiał wyłącznie z Guardianem przed Dniem Pamięci Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami i Abolicji UNESCO. Ma on wygłosić przemówienie w środę w biurze burmistrza Londynu, aby uczcić ten dzień.

Wydarzenie to jest następstwem kluczowej roli, jaką Robinson odegrał w napisaniu i opracowaniu raportu Brattle Group w sprawie reparacji za transatlantyckie niewolnictwo, który został opublikowany w czerwcu. Raport, który został opisany jako najbardziej kompleksowa analiza reparacji między państwami, identyfikuje reparacje, które są należne w odniesieniu do 31 krajów, w których praktykowano niewolnictwo transatlantyckie.

Badanie szacuje, że biliony dolarów są należne w ramach reparacji krajom dotkniętym transatlantyckim niewolnictwem. Raport, który został opublikowany przez Uniwersytet Indii Zachodnich po sympozjum zorganizowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Prawa Międzynarodowego, stwierdza, że sama Wielka Brytania jest zobowiązana do zapłaty kwoty 24 bilionów dolarów jako reparacje za niewolnictwo transatlantyckie w 14 krajach. Z tej sumy około 9,6 biliona dolarów przypada na Jamajkę. W raporcie wykorzystano obliczenia dokonane przez Brattle Group, które uwzględniają bogactwo i PKB zgromadzone przez kraje, które zniewoliły ludność afrykańską.

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną