ONZ ostrzega, że grupa Państwa Islamskiego podwoiła swoje terytorium
Grupa Państwa Islamskiego niemal podwoiła swoje terytorium w Mali w niecały rok, twierdzi ONZ.
Ekstremiści z Państwa Islamskiego prawie podwoili terytorium, które kontrolują w Mali w ciągu niecałego roku, a ich rywale powiązani z Al-Kaidą wykorzystują impas i postrzeganą słabość grup zbrojnych, które podpisały porozumienie pokojowe w 2015 r., stwierdzili eksperci ONZ w nowym raporcie.
Opóźnione wdrażanie porozumienia pokojowego i ciągłe ataki na społeczności dały grupie IS i podmiotom powiązanym z Al-Kaidą szansę na "powtórzenie scenariusza z 2012 roku".
Wtedy to w marcu doszło do wojskowego zamachu stanu, a dwa miesiące później rebelianci na północy utworzyli państwo islamskie. Ekstremistyczni rebelianci zostali odsunięci od władzy na północy z pomocą operacji wojskowej prowadzonej przez Francję, ale w 2015 roku przenieśli się z jałowej północy do bardziej zaludnionego środkowego Mali i pozostają aktywni.
Panel ekspertów stwierdził w raporcie, że impas we wdrażaniu porozumienia - zwłaszcza w zakresie rozbrojenia, demobilizacji i reintegracji bojowników ze społeczeństwem - wzmacnia powiązaną z Al-Kaidą organizację Jama'a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin znaną jako JNIM, aby rywalizować o przywództwo w północnym Mali.
Utrzymująca się przemoc i ataki przeprowadzane głównie przez bojowników IS na Wielkiej Saharze sprawiły również, że sygnatariusze porozumienia pokojowego "wydają się być słabymi i niewiarygodnymi dostawcami bezpieczeństwa" dla społeczności będących celem ekstremistów, stwierdzili eksperci.
Źródło: France24