Irlandzcy biskupi postanawiają przywrócić naturze 30% terenów kościelnych do 2030 r.

0
0
0
kościół
kościół / Pixabay

Na Szmaragdowej Wyspie, która przyciąga wielu turystów ze względu na swoje zielone, dziewicze krajobrazy, katoliccy biskupi stają się pionierami we wdrażaniu encykliki Laudato si'. Wyznaczyli oni cel dla swoich diecezji i parafii na całej wyspie: "Przywrócić naturze 30% terenów kościelnych do 2030 roku".

Według biskupa Martina Hayesa, koordynatora biskupiej Grupy Roboczej Laudato si' (LSWG) Konferencji Episkopatu Irlandii, inicjatywa ta wywodzi się ze spotkania COP15 w grudniu 2022 r. w Montrealu (konferencja ONZ na temat różnorodności biologicznej), podczas którego uczestnicy zgodzili się "przywrócić naturze 30% lądu i morza do 2030 r.". Podczas tego wydarzenia ponad 190 krajów osiągnęło porozumienie po czterech latach negocjacji.

Irlandzki Kościół natychmiast przystąpił do działania.

"Pomyśleliśmy, że to wielki rozwój na arenie międzynarodowej i zastanawialiśmy się, jak by to było, gdyby Kościół zrobił to samo" - powiedziała Jane Mellett, urzędniczka ds. Laudato si' w irlandzkiej organizacji katolickiej Tròcaire i część 12-osobowej grupy roboczej Laudato si', która powstała w następstwie encykliki z 2015 roku.

Po uruchomieniu projektu w marcu ubiegłego roku, irlandzcy biskupi opublikowali w lipcu środki na jego realizację.

"Kiedy mówimy o terenach kościelnych, mówimy o terenie zielonym wokół każdego kościoła parafialnego, który jest zwykle przestrzenią publiczną" - wyjaśnił Hayes. Może to obejmować rozległe terytorium, ponieważ w 2022 r. badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Kapłanów Katolickich (ACP) wykazało 1 355 parafii i ponad 2 650 kościołów lub ośrodków mszalnych w 26 diecezjach kraju.

Jako pierwsze konkretne zadanie, parafie zostały zaproszone do utworzenia grupy "w celu oceny ich terenów parafialnych i wyznaczenia obszaru z myślą o przywróceniu 30% z nich naturze do 2030 roku". Hayes poradził im, aby "zaangażowali się w lokalną ekspertyzę z centrów ogrodniczych i ogrodników".

Jako sposób na mapowanie bioróżnorodności, Kościół proponuje na swojej stronie internetowej "Listę kontrolną terenu", aby pomóc w ocenie nieruchomości. Parafianie są proszeni o wymienienie swoich zasobów naturalnych - niezależnie od tego, czy jest to rodzimy żywopłot, naturalny kamienny mur, działka warzywna, system kompostowy, czy nawet sad lub krzewy owocowe.

Aby uczynić część terenu kościelnego "rajem dla zapylaczy i bioróżnorodności", wyszczególniono proste i praktyczne kroki. Społeczność może na przykład zasadzić cebulki przyjazne zapylaczom, zainstalować hotel dla pszczół, stworzyć szkółkę drzew, zasiać krzewy i rabaty kwiatowe, promować alternatywne źródła energii lub zorganizować system recyklingu.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną