Franciszek pochwalił rosyjskie "dziedzictwo wielkiego imperium"

0
0
3
Franciszek
Franciszek / Pixabay

Papież opowiedział się za pokojem, ale jego uwagi, które zdawały się wychwalać imperialistyczną przeszłość Rosji, znalazły się pod ostrzałem krytyków.

Papież Franciszek znalazł się pod ostrzałem po tym, jak zachęcił rosyjską młodzież, by nie rezygnowała ze swojego "dziedzictwa" jako spadkobiercy "wielkiego, oświeconego imperium rosyjskiego".

"Nigdy nie rezygnujcie z tego dziedzictwa, jesteście spadkobiercami wielkiej Matki Rosji, idźcie z nią naprzód" - powiedział w piątek papież Franciszek młodym Rosjanom zgromadzonym na Ogólnorosyjskim Spotkaniu Młodzieży Katolickiej w Petersburgu.

Podczas przemówienia, którego klip został opublikowany w Internecie, papież przywołał także byłych rosyjskich cesarzy Piotra I i Katarzynę II, dwóch władców, którzy odegrali kluczową rolę w rozszerzaniu podbojów Rosji w Europie i którzy są znani jako symbole rosyjskiego imperializmu.

"Jesteście spadkobiercami wielkiej Rosji: wielkiej Rosji świętych, królów, wielkiej Rosji Piotra Wielkiego, Katarzyny II, tego wielkiego, oświeconego imperium rosyjskiego, wielkiej kultury i wielkiej ludzkości" - powiedział.

Komentarze te wywołały oburzenie w Internecie, a wielu skrytykowało decyzję papieża o wychwalaniu imperialistycznej przeszłości Rosji, zwłaszcza biorąc pod uwagę trwającą wojnę Kremla na Ukrainie.

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną