Indie z powodzeniem rozpoczynają swoją pierwszą misję na Słońce

0
0
3
Rakieta
Rakieta / Pixabay

Indie rozpoczęły swoją pierwszą misję obserwacyjną na Słońce, zaledwie kilka dni po tym, jak kraj ten zapisał się w historii jako pierwszy, który wylądował w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Aditya-L1 wystartowała z platformy startowej w Sriharikota w sobotę o 11:50 czasu indyjskiego.

Przeleci 1,5 mln km od Ziemi - 1% odległości Ziemia-Słońce.

Indyjska agencja kosmiczna twierdzi, że pokonanie tej odległości zajmie cztery miesiące.

Pierwsza indyjska misja kosmiczna mająca na celu zbadanie największego obiektu Układu Słonecznego nosi imię Surya - hinduskiego boga Słońca, znanego również jako Aditya.

L1 oznacza punkt Lagrange'a 1 - dokładne miejsce między Słońcem a Ziemią, do którego zmierza indyjski statek kosmiczny.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej punkt Lagrange'a to miejsce, w którym siły grawitacyjne dwóch dużych obiektów - takich jak Słońce i Ziemia - znoszą się nawzajem, umożliwiając statkowi kosmicznemu "zawis".

Gdy Aditya-L1 dotrze do tego "miejsca parkingowego", będzie w stanie krążyć wokół Słońca w takim samym tempie jak Ziemia. Oznacza to również, że satelita będzie potrzebował bardzo mało paliwa do działania.

W sobotę rano kilka tysięcy osób zebrało się na galerii widokowej utworzonej przez Indyjską Agencję Badań Kosmicznych (Isro) w pobliżu miejsca startu, aby obejrzeć wybuch.

Był on również transmitowany na żywo w krajowej telewizji, gdzie komentatorzy opisali go jako "wspaniały" start. Naukowcy z Isro powiedzieli, że start zakończył się sukcesem, a jego "wydajność jest normalna".

Po godzinie i czterech minutach lotu Isro ogłosiło, że misja zakończyła się sukcesem.

"Teraz będzie kontynuował swoją podróż - to bardzo długa podróż trwająca 135 dni, życzmy mu [powodzenia]" - powiedział szef Isro Sreedhara Panicker Somanath.

Dyrektor projektu Nigar Shaji powiedział, że gdy Aditya-L1 dotrze do celu, przyniesie korzyści nie tylko Indiom, ale także globalnej społeczności naukowej.

Aditya-L1 będzie teraz podróżować kilka razy wokół Ziemi, zanim zostanie wystrzelona w kierunku L1.

Z tej pozycji będzie w stanie stale obserwować Słońce - nawet gdy jest ono zasłonięte podczas zaćmienia - i prowadzić badania naukowe.

Isro nie podało, ile będzie kosztować misja, ale doniesienia w indyjskiej prasie podają kwotę 3,78 mld rupii (46 mln dol.).

Źródło: BBC

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną