Zdyskwalifikowany za podanie ręki

0
0
1
Sztanga
Sztanga / Pixabay

Iran nałożył dożywotnią dyskwalifikację na swojego sztangistę, Mostafę Rajaeia, za to, że podał rękę zawodnikowi z Izraela na podium podczas mistrzostw świata weteranów w Wieliczce.

Zdjęcie obu zawodników owiniętych flagami narodowymi, którzy wcześniej wymienili się gratulacjami, wywołało kontrowersje i zostało uznane przez irańską federację za "niewybaczalne" zachowanie.

 

Dożywotnia dyskwalifikacja

Rajaei, który ma 40 lat, został objęty dożywotnią dyskwalifikacją, która zabrania mu uczestniczenia w jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej. Dodatkowo nałożono na niego zakaz wstępu na "wszelkie obiekty sportowe". W przeszłości reprezentował Iran na mistrzostwach Azji w roku 2015.

Hamid Salehinia, który był na czele irańskiej delegacji, również został usunięty ze stanowiska, a federacja zdecydowała o rozwiązaniu komitetu reprezentującego weteranów podnoszenia ciężarów.

To nie pierwszy taki przypadek w Iranie, gdzie polityka sportowa jest silnie związana z polityką międzynarodową. W 2021 roku ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, wyraził stanowcze stanowisko, że sportowcy nie powinni podawać ręki przedstawicielom izraelskiego reżimu, aby zdobyć medal. Przez wiele lat irańscy sportowcy unikali rywalizacji z Izraelczykami na zawodach, często przez fałszywe dyskwalifikacje lub przedstawianie zaświadczeń lekarskich, które potwierdzały ich złe zdrowie.

 

Represje wobec sportowców

Przykładem tego jest Alireza Firouzja, młody geniusz szachowy, który opuścił Iran po tym, jak krajowa federacja zabroniła mu startu w mistrzostwach świata w 2019 roku z obawy przed konfrontacją z izraelskim zawodnikiem. Obecnie jest obywatelem francuskim.

W 2019 roku irański judoka, Saeid Mollaei, uciekł z Iranu, gdy odmówił bojkotu walki przeciwko izraelskiemu zawodnikowi, Sagi Muki. Później stał się obywatelem Mongolii i zdobył srebrny medal olimpijski w Tokio. Mollaei zaprzyjaźnił się z Mukim i odwiedził Izrael.

Iran nie uznaje istnienia państwa Izrael i od dawna publicznie nawołuje do jego zniszczenia. To stanowisko jest często wyrażane przez irańskich przywódców, w tym przez Ajatollaha Ali Chameneiego, najwyższego przywódcę Iranu.

Iran jest często postrzegany jako jeden z głównych sponsorów grup palestyńskich, takich jak Hamas i Palestyńska Islamska Jihad, które prowadzą działania przeciwko Izraelowi. Izrael, z kolei, utrzymuje stosunki z niektórymi krajami arabskimi, ale ma napięte relacje z Iranem i jego sojusznikami w regionie, takimi jak Syria i Liban.

WO

Źródło: tvp.info

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną