Oligarcha wypromował Zełenskiego. Teraz został aresztowany

0
0
1
Zełenski
Zełenski / Wikimedia

Sąd w Kijowie wydał w sobotę decyzję o umieszczeniu oligarchy Ihora Kołomojskiego w areszcie na okres dwóch miesięcy. Kołomojski ma status podejrzanego w sprawie legalizacji majątku pozyskanego niezgodnie z prawem. Ihor Kołomojski jest jednym z najbogatszych ukraińskich biznesmenów.

Posiedzenie sądu odbywało się za zamkniętymi drzwiami na wniosek adwokata Igora Kołomojskiego, jednak ogłoszenie werdyktu było publiczne. Sąd postanowił umieścić biznesmena w areszcie na okres dwóch miesięcy, do 30 października bieżącego roku, w rodzinnym mieście Kołomojskiego, Dnieprze. Ponadto, sąd nakazał wpłatę kaucji w wysokości ponad 509 mln hrywien (czyli ponad 13 mln USD) jako warunku ewentualnego zwolnienia z aresztu. Adwokaci mają możliwość złożenia apelacji w ciągu pięciu dni i już ogłosili, że zamierzają to uczynić.

 

Zarzuty wobec oligarchy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła w sobotę, że Igor Kołomojski jest podejrzewany o popełnienie przestępstw związanych z oszustwami finansowymi i praniem brudnych pieniędzy. SBU twierdzi, że w latach 2013-2020 Kołomojski wyprowadził ponad pół miliarda hrywien (co odpowiada około 14 mln USD) za granicę, wykorzystując swoje kontrolowane banki.

Przed ogłoszeniem decyzji sądu, Igor Kołomojski powiedział dziennikarzom, że tylko pobieżnie zapoznał się z zarzutami i całkowicie je odrzuca.

 

Promotor Wołodymyra Zełenskiego

Igor Kołomojski, jeden z najbogatszych obywateli Ukrainy, był znany ze swojego wsparcia dla Wołodymyra Zełenskiego przed wyborami prezydenckimi w 2019 roku. Jednak obecne działania wobec Kołomojskiego następują w kontekście wysiłków Ukrainy w walce z korupcją podczas trwającej wojny. Kołomojski był uważany za jednego z tzw. oligarchów, którzy zgromadzili ogromny majątek po rozpadzie ZSRR w 1991 roku i mieli wpływy zarówno w sferze politycznej, jak i gospodarczej.

Jednak wpływy oligarchów, w tym Kołomojskiego, znacznie zmalały w wyniku wojny, która spowodowała zniszczenia w przemyśle na wschodnich i południowych obszarach Ukrainy, a także utratę kontroli nad kontrolowanymi przez nich mediami (w przypadku Kołomojskiego, jego kanałem telewizyjnym jest 1+1).

Oskarżenia, które ogłosiła SBU, to kolejne działania wymiaru sprawiedliwości w ciągu ostatniego roku skierowane przeciwko Igorowi Kołomojskiemu. W lutym tego roku przeprowadzono rewizję w jego domu w Dnieprze, a w listopadzie 2022 roku państwo ukraińskie przejęło kontrolę nad akcjami pięciu strategicznych przedsiębiorstw, w tym firmami kontrolowanymi przez Kołomojskiego.

Majątek biznesmena obejmuje aktywa w przemyśle energetycznym, bankowości (Prywatbank został znacjonalizowany w 2016 roku) oraz inne sektory. Od 2021 roku Igor Kołomojski jest objęty sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych, które zarzucają mu korupcję.

 

 

Źródło: tvp.info, rmf24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną