Śledztwo szwajcarskich biskupów: ponad 1000 przypadków wykorzystywania seksualnego przez duchownych

0
0
1
Szwajcaria
Szwajcaria / Pixabay

W opublikowanym we wtorek kompleksowym, rocznym dochodzeniu w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele katolickim w Szwajcarii udokumentowano ponad 1000 przypadków nadużyć sięgających połowy XX wieku

.Konferencja Biskupów Szwajcarii zleciła przeprowadzenie przełomowego badania przez Seminarium Historyczne Uniwersytetu w Zurychu, donosi CNA Deutsch, niemieckojęzyczny partner informacyjny CNA.

"Odkrycia ujawniają głęboko zakorzenione kwestie, które wykraczają poza działania poszczególnych sprawców, aż do przyczyn systemowych, za które przywódcy Kościoła muszą odpowiedzieć" - powiedział biskup Felix Gmür z Bazylei, przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii, w natychmiastowej odpowiedzi na badanie.

W 136-stronicowym raporcie udokumentowano 1 002 przypadki nadużyć od połowy XX wieku z udziałem 510 oskarżonych i 921 ofiar. Zespół badawczy ostrzegł, że liczby te stanowią "tylko wierzchołek góry lodowej", ponieważ liczne archiwa pozostają nieocenione.

Badanie podkreśliło również systematyczne tuszowanie przestępstw w Kościele. "Kościelne prawo karne było rzadko egzekwowane przez większą część badanego okresu. Zamiast tego wiele spraw było celowo ukrywanych lub minimalizowanych" - czytamy w raporcie. Ponadto ujawniono, że przywódcy kościelni często przenosili oskarżonych duchownych, czasami za granicę, aby uniknąć świeckiego ścigania.

W podsumowaniu raportu wskazano, że 39% ofiar to kobiety, podczas gdy niecałe 56% to mężczyźni. "W prawie wszystkich przypadkach oskarżonymi byli mężczyźni, a 74% ocenionych akt potwierdzało wykorzystywanie seksualne nieletnich" - dodano w raporcie.

Gmür podkreślił potrzebę przyszłych badań w celu zbadania "specyfiki katolickiej", która mogła przyczynić się do nadużyć, takich jak moralność seksualna i celibat. "Tej winy nie można po prostu wymazać. Należy się z nią zmierzyć, koncentrując się na dynamice władzy Kościoła i etyce seksualnej" - powiedział.

Konferencja Biskupów Szwajcarii zobowiązała się do podjęcia działań. "Ustanowimy i sfinansujemy niezależne biura sprawozdawcze, aby ułatwić zgłaszanie nadużyć" - powiedział Gmür, według CNA Deutsch.

Gmür oświadczył również, że wszystkie powiązane dokumenty zostaną zachowane na czas nieokreślony, aby zapobiec dalszemu tuszowaniu sprawy.

W niedzielę Konferencja Biskupów Szwajcarii ujawniła trwające dochodzenie prowadzone przez Watykan w sprawie zarzutów o nadużycia, które ma zakończyć się do końca roku.

Zarzuty przeciwko kilku członkom Konferencji Episkopatu Szwajcarii zostały przekazane do Dykasterii ds. Biskupów w Rzymie, która wyznaczyła biskupa Josepha Bonnemaina ze szwajcarskiej diecezji Chur do prowadzenia dochodzenia.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną