84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

0
0
2
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć

To była wyjątkowa lekcja historii. 17 września, w 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbył się spacer edukacyjny pt. "Bohaterowie i zbrodniarze.

Dwa oblicza Powązek". Naszym przewodnikiem był niezastąpiony Leszek Żebrowski, który poprowadził uczestników szlakiem ofiar komunistycznego reżimu, a także ich katów. Mogli oni dowiedzieć się o faktach, o których nie mówi się w szkołach. Po drodze złożyliśmy znicze m.in. przy Krzyżu Katyńskim i Symbolicznej Mogile Sybiraków. Na szczególną uwagę zasługuje finał spaceru. Odbył się on w lokalizacji, którą proponujemy pod budowę Pomnika Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego.

W tym miejscu stanął symboliczny Krzyż Wołyński. Uczestnicy spaceru zapalili przed nim liczne biało-czerwone znicze, a delegacje Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” oraz środowisk narodowych złożyły okolicznościowe wiązanki. Głos zabrał m.in. ocalały z ludobójstwa, pochodzący z województwa stanisławowskiego Antoni Dąbrowski. Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzania tego miejsca. W ten sposób damy jasny sygnał osobom decyzyjnym ws. Powązek Wojskowych, że inicjatywa "Wołyń na Powązki" wciąż trwa. Mamy nadzieję, że wkrótce tymczasowy krzyż zostanie zastąpiony prawdziwie godnym, oficjalnym miejscem pamięci o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. Nie spoczniemy, dopóki to się nie dokona!

Nasze Stowarzyszenie może działać tylko i wyłącznie dzięki wsparciu naszych Darczyńców. Mogą nam Państwo pomóc za pośrednictwem numeru konta: 80 1020 1013 0000 0002 0477 9007 lub portalu Zrzutka: https://zrzutka.pl/ww3xca.

Zachęcamy też do zakupu książki „Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” z cegiełką na budowę pomnika, o który walczymy. Jest ona dostępna na stronie Wydawnictwa Capital: https://bit.ly/WołynCegielka.

Źródło: PZ

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną