Synod na temat synodalności wzywa do "przemyślenia całego Kościoła" zgodnie z synodalnością

0
0
2
Watykan
Watykan / Pixabay

Kolejny etap watykańskiego synodu na temat synodalności rozpoczął się w środę wezwaniem do skupienia się na władzy, decentralizacji, współodpowiedzialności świeckich i konkretnych zmianach w Kościele instytucjonalnym.

Przed rozpoczęciem dyskusji 18 października, delegaci otrzymali obszerną wizję Kościoła hierarchicznego w teologicznej ekspozycji ojca Dario Vitali.

"Kiedy osiągniemy konsensus, że Kościół jest konstytutywnie synodalny, będziemy musieli przemyśleć cały Kościół, wszystkie instytucje, całe życie Kościoła w sensie synodalnym" - powiedział włoski teolog.

Ojciec Timothy Radcliffe OP również mówił o "nowych procesach, instytucjach i strukturach", a kardynał Jean-Claude Hollerich zapytał, jakie konkretne zmiany zgromadzenie synodalne może przynieść świeckim katolikom.

"Wielkie media" ocenią synod na podstawie możliwych zmian "w bardzo ograniczonej liczbie tematów" - powiedział Hollerich delegatom synodalnym, przedstawiając kolejny temat do dyskusji: "Uczestnictwo, zarządzanie i władza".

Zamiast tego, ludzie w parafiach i radach duszpasterskich, relator generalny powiedział 18 października, "zastanawiają się, co się dla nich zmieni, jak będą mogli konkretnie doświadczyć w swoim życiu tego misyjnego uczniostwa i współodpowiedzialności, nad którymi zastanawialiśmy się w naszej pracy".

Delegaci na zgromadzenie Synodu o Synodalności w dniach 4-29 października rozpoczęli dyskusję nad ostatnią częścią Instrumentum Laboris, czyli dokumentu roboczego, w środę po południu.

Sekcja B3 dokumentu mówi, że jednym z priorytetów poruszanych podczas kontynentalnej fazy synodu była "kwestia władzy, jej znaczenia i stylu jej sprawowania w Kościele synodalnym".

Pyta również: "W jaki sposób możemy nadać naszym strukturom i instytucjom dynamizm misyjnego Kościoła synodalnego?".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną