Synod o synodalności: Kwestie LGBT i diakonat kobiet dyskutowane w trzecim tygodniu

0
0
0
Watykan
Watykan / Pixabay

Zgromadzenie Synodu o Synodalności zagłębiło się w dwa kluczowe tematy: towarzyszenie osobom LGBT oraz temat diakonatu kobiet. Ponadto zgromadzenie omówiło strukturę Kościoła, a wszystko to w celu ukształtowania bardziej synodalnej przyszłości Kościoła.

Proces ten był napędzany przez to, co Synod nazywa "aktywnym słuchaniem i mówieniem z serca", co, jak donoszą niektórzy uczestnicy, ma tendencję do kierowania się emocjami. Rodzi to również fundamentalne pytanie: Czy coś naprawdę zdefiniowanego kiedykolwiek wyłoni się z tego procesu?

Odbyło się również kilka znaczących wydarzeń: Papież Franciszek spotkał się z członkami New Ways Ministry, amerykańskiej grupy duszpasterskiej LGBT, która została wcześniej potępiona zarówno przez konferencję biskupów amerykańskich, jak i watykańskie biuro doktrynalne, trzech teologów zorganizowało konferencję mającą na celu okazanie wsparcia dla podróży synodalnej, a na Placu Świętego Piotra odbyło się specjalne nabożeństwo modlitewne w intencji migrantów, któremu przewodniczył papież Franciszek.
Kwestie LGBT

Kwestia debaty na temat integracji osób LGBT została zbagatelizowana przez rzecznika Watykanu Paolo Ruffiniego, który stwierdził, że "błogosławieństwo par homoseksualnych nie jest tematem Synodu".

Jednak 17 października siostra Jeannine Gramick, współzałożycielka New Ways Ministry, organizacji LGBT+, która została wcześniej potępiona zarówno przez konferencję biskupów USA, jak i biuro doktrynalne Watykanu za wprowadzanie zamieszania w moralność seksualną wśród wiernych katolickich, spotkała się z papieżem Franciszkiem wraz z trzema innymi osobami.

Oprócz kwestii LGBTQ+, Synod zaangażował się również w dyskusje związane z diakonatem kobiet, a nawet rozważał możliwość wygłaszania homilii przez kobiety, co już ma miejsce w sytuacjach takich jak w niemieckojęzycznej Szwajcarii, gdzie ksiądz jest traktowany niemal jak zwykły urzędnik konsekracyjny. Poruszono nawet temat "kapłaństwa kobiet", podnosząc fundamentalne pytania o rolę kobiet w Kościele, pomimo zapewnień organizatorów Synodu, że zmiany w doktrynie nie były przedmiotem obrad. Jedna interwencja podczas porannej sesji była podobno znacząca w tej dyskusji. Odpowiadając na wezwania do ordynacji kobiet nie tylko do diakonatu, ale w niektórych przypadkach także do kapłaństwa, świecka uczestniczka argumentowała, że skupienie się na ordynacji kobiet odwraca uwagę od tego, czego potrzebują kobiety w Kościele i jest próbą klerykalizacji świeckich. Interwencja ta spotkała się z głośnym aplauzem.

Podczas tygodnia obradowano również nad rolą parafii, księży i biskupów. Ruffini podkreślił, że Synod nie jest tylko "okrągłym stołem lub talk show", ale "rozmową Ducha".  Jednak dopiero okaże się, jakie będą owoce tych rozmów Ducha, których metodologia została szczegółowo wyjaśniona w procesie synodalnym, ale których praktyczne wyniki nie zostały jeszcze zrozumiane.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną