Niemiecki biskup na synodzie o synodalności: Kościół nie powinien ignorować znaków czasu
Niemiecki biskup uczestniczący w Synodzie na temat synodalności zakwestionował pogląd, że społeczność katolicka w jego kraju jest w konflikcie z Kościołem powszechnym - i zapewnił, że będzie nadal odgrywać rolę w toczących się w Rzymie dyskusjach na temat przyszłości Kościoła.
Przemawiając na briefingu prasowym Synodu w sobotnie popołudnie, biskup Franz Josef Overbeck z Essen przyznał, że inni wyrazili mu obawy dotyczące kontrowersyjnej "drogi synodalnej" Kościoła katolickiego w Niemczech.
"Wiele osób pytało mnie: 'Czy nadal jesteście katolikami i częścią Kościoła katolickiego?'", powiedział Overbeck, jeden z trzech delegatów Konferencji Episkopatu Niemiec na Synod Powszechny i główny zwolennik Niemieckiej Drogi Synodalnej. "A ja mówię: 'Tak, oczywiście, jesteśmy katolikami i jesteśmy tutaj, aby pozostać'".
Rozpoczęta w 2019 roku Droga Synodalna jest niekanoniczną inicjatywą konferencji biskupów niemieckich i Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK). Współpraca zatwierdziła błogosławieństwa związków osób tej samej płci, włączyła ideologię transpłciową do praktyki kościelnej i zwróciła się do Rzymu z petycją o otwarcie posługi święceń dla kobiet podczas ostatniego zgromadzenia we Frankfurcie w marcu 2023 roku.
Papież Franciszek skrytykował Drogę Synodalną jako "elitarną" i "niepomocną", podczas gdy biskupi z całego świata napisali, aby wyrazić swoje obawy, że proces ten może wywołać schizmę między Niemcami a Kościołem powszechnym. Watykańscy urzędnicy i niemieccy biskupi odbyli wiele spotkań w celu omówienia Drogi Synodalnej, ostatnio 27 lipca.
Mówiąc przez prawie 10 minut o Drodze Synodalnej dziennikarzom, Overbeck zapewnił, że kontrowersyjny proces był odpowiedzią na wyjątkowo "postsekularny" kontekst niemieckiej kultury, w którym "ludzie nie mają pojęcia" o transcendencji, Kościele czy Jezusie Chrystusie.
"To zmienia całe ramy pytań, które przeprowadzamy" - powiedział Overbeck, dodając, że jeśli nauczanie katolickie jest sprzeczne ze "znakami czasu", to "nikt nie zostanie przekonany" przez wskazówki Kościoła.
Overbeck wielokrotnie odnosił się do szczególnej sytuacji kulturowej Niemiec, aby uzasadnić niektóre z najbardziej kontrowersyjnych propozycji Drogi Synodalnej. Na przykład, nawiązał do poszukiwania końca obowiązkowego celibatu kapłańskiego, zauważając, że w ciągu 13 lat pełnienia funkcji biskupa Essen wyświęcił tylko 15 nowych kapłanów, podczas gdy 300 księży zmarło. Diecezja Essen, jak powiedział, nie ma obecnie żadnych seminarzystów w formacji.
Ponadto Overbeck zasugerował, że powszechna obecność zarówno katolickiego diakonatu stałego, jak i wyświęconych kobiet jako luterańskich duchownych w Niemczech sprawia, że kwestia otwarcia diakonatu dla kobiet jest szczególnie istotna dla lokalnego Kościoła.
"Żyjemy w tym świecie i to są pytania, które się pojawiają" - powiedział Overbeck, który powiedział, że wszelkie rozważania na temat włączenia kobiet do diakonatu powinny być odpowiedzią na "powołanie", a nie tylko stworzeniem rytuału "aby kobiety mogły być częścią sakramentalnej posługi Kościoła".
Źródło: CatholicAgencyNews