Agencje szpiegowskie ostrzegają przed zagrożeniem dla demokracji ze strony sztucznej inteligencji

0
0
0
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja / Pixabay

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ostrzega, że sztuczna inteligencja "przynosi nowe zagrożenia i nowe obawy", a także możliwości. Powołuje się przy tym na raporty agencji szpiegowskich.

Generatywne systemy sztucznej inteligencji będą stanowić poważne zagrożenie dla systemów politycznych w ciągu najbliższych dwóch lat, ostrzegają brytyjskie agencje wywiadowcze.

Podczas gdy Rishi Sunak przygotowuje się do ważnego przemówienia na temat sztucznej inteligencji przed przyszłotygodniowym globalnym szczytem bezpieczeństwa poświęconym tej technologii, który odbędzie się w Londynie, rząd Wielkiej Brytanii ujawnił w środę wieczorem serię dokumentów określających zagrożenia i możliwości stwarzane przez sztuczną inteligencję.

Dokument koncentrujący się na zagrożeniach został w dużej mierze oparty na ocenach brytyjskiego wywiadu i przeanalizował krótkoterminowe zagrożenia w okresie do 2025 roku.

Wskazuje na "zagrożenia cyfrowe", takie jak cyberprzestępczość i hakowanie, jako obszar, w którym generatywne modele sztucznej inteligencji mogą mieć największy negatywny wpływ. Ale wskazuje również na potencjalne zagrożenia dla machiny demokracji.

"Prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń dla systemów politycznych i społeczeństw wzrośnie do 2025 r., stając się równie znaczące jak zagrożenia cyfrowe w miarę rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji i rozszerzania się jej zastosowania" - ostrzega raport. "Zagrożenia obejmują manipulację i oszukiwanie populacji".

Artykuł pojawia się po tym, jak deepfake, wygenerowany przez sztuczną inteligencję, film przedstawiający lidera Partii Pracy Keira Starmera przeklinającego pracowników stał się wirusowy na początku października, alarmując establishment Westminsteru, który jeszcze nie poradził sobie z zagrożeniem stwarzanym przez fałszywe treści tworzone przez sztuczną inteligencję. Film ten został obejrzany przez ponad 1,5 miliona osób na X.

"Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji okazały się już zdolne do przekonywania ludzi w kwestiach politycznych i mogą być wykorzystywane do zwiększania skali, perswazyjności i częstotliwości dezinformacji i dezinformacji" - dodaje gazeta.

W swoim przemówieniu w Londynie w czwartek rano, Sunak - który chciał umieścić Wielką Brytanię w czołówce globalnego kształtowania polityki w zakresie sztucznej inteligencji - będzie mówił o "nowej wiedzy, nowych możliwościach wzrostu gospodarczego, nowych postępach w ludzkich zdolnościach i szansie na rozwiązanie problemów, które kiedyś uważaliśmy za poza nami", które jego zdaniem oferuje sztuczna inteligencja, zgodnie z liniami wysłanymi wcześniej przez jego biuro.

Premier przyzna jednak, że technologia ta "niesie ze sobą nowe zagrożenia i nowe obawy".

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną