Przywódcy UE postanowili w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

0
0
2
parlament europejski
parlament europejski / Pixabay

Ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów znajduje się w UE.

Przywódcy UE poparli bezprecedensowe plany wykorzystania zysków generowanych przez zamrożone rosyjskie aktywa państwowe na odbudowę Ukrainy i wezwali Komisję Europejską do przedstawienia propozycji prawnych w tym zakresie, zgodnie z konkluzjami szczytu Rady Europejskiej.

"Potrzebne są zdecydowane postępy, w koordynacji z partnerami, w zakresie tego, w jaki sposób wszelkie nadzwyczajne dochody posiadane przez podmioty prywatne wynikające bezpośrednio z unieruchomionych aktywów Rosji mogłyby zostać skierowane na wsparcie Ukrainy oraz jej odbudowę i odbudowę, zgodnie z obowiązującymi zobowiązaniami umownymi oraz zgodnie z prawem UE i prawem międzynarodowym. Rada Europejska wzywa Wysokiego Przedstawiciela i Komisję do przyspieszenia prac w celu przedłożenia wniosków" - napisali.

Z około 300 miliardów dolarów rosyjskich rezerw walutowych zamrożonych przez kraje uczestniczące w sankcjach na początku wojny Moskwy na Ukrainie, większość - ponad 200 miliardów euro - znajduje się w UE. Gdy rosyjskie papiery wartościowe osiągają termin zapadalności i są reinwestowane przez pośredników finansowych, generują zysk.

Na piątkowym szczycie w Brukseli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen poprosiła przywódców o mandat do przedstawienia propozycji prawnych, wskazując na wspierające oświadczenie ministrów finansów G7 wydane na początku tego miesiąca, według osób zaznajomionych z dyskusjami przywódców.

W UE, kraje bałtyckie, Dania, Szwecja, Finlandia i Polska opowiedziały się za tym pomysłem. Premier Belgii Alexander De Croo domagał się uwzględnienia wszystkich związanych z tym ryzyk prawnych, makroekonomicznych i monetarnych, podobnie jak premier Luksemburga Xavier Bettel, przestrzegając przed ostrożnością.

Belgijska izba rozliczeniowa Euroclear posiada 180 miliardów euro rosyjskich aktywów państwowych, według belgijskiego rządu, i wygenerowała 3 miliardy euro zysków w pierwszych dziewięciu miesiącach roku, podała w opublikowanych w czwartek wynikach kwartalnych. Luksemburg jest domem dla Clearstream, innej izby rozliczeniowej posiadającej obecnie zamrożone rosyjskie papiery wartościowe.

Decyzja zapadła w ostatnim dniu szczytu Rady Europejskiej przywódców UE w Brukseli. Jednak pomysł wykorzystania tych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy po całkowitej inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina krążył od czasu ich zamrożenia w ramach zachodnich sankcji ponad rok temu.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną