ONZ naciska na Wielką Brytanię i inne kraje w sprawie zerowej emisji netto

0
0
5
Londyn
Londyn / Pixabay

Sekretarz generalny ONZ, António Guterres, będzie domagał się od Wielkiej Brytanii zapewnienia, że nie dojdzie do wycofania się z obietnic klimatycznych, po tym jak Rishi Sunak wycofał się z działań proekologicznych.

ONZ obawia się, że kraje mogą wycofywać się z obietnic znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, aby ograniczyć globalny wzrost temperatury do 1,5C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Najwyżsi urzędnicy ONZ wezwali kraje do odłożenia na bok napięć geopolitycznych w celu poczynienia postępów w walce z kryzysem klimatycznym podczas kluczowego szczytu klimatycznego Cop28 w Dubaju, który rozpocznie się 30 listopada.

Amina Mohammed, zastępca sekretarza generalnego, powiedziała, że ONZ jest "absolutnie" zaniepokojona wycofywaniem się ze zobowiązań klimatycznych, ponieważ "jest ich wiele". Kraje złożyły zobowiązania w zeszłym roku, na szczycie Cop27 w Egipcie oraz na przełomowym szczycie Cop26 w Glasgow w 2021 r., gdzie zdecydowanie potwierdzono limit 1,5C.

Od tego czasu wiele krajów wydaje się wahać, zwiększając dostęp do paliw kopalnych po inwazji na Ukrainę lub nie wyznaczając zdecydowanych celów. W Wielkiej Brytanii premier powiedział, że prawnie wiążący cel osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. nadal obowiązuje, ale ostatnie działania, takie jak odroczenie wycofania samochodów napędzanych benzyną i kotłów gazowych, sprawiają, że wątpliwe jest, aby Wielka Brytania wypełniła swoje zobowiązania dotyczące redukcji emisji do 2030 r.

W Stanach Zjednoczonych Joe Biden udzielił licencji na nowe projekty związane z ropą i gazem, pomimo zajęcia zdecydowanego stanowiska w sprawie kryzysu klimatycznego. UE również nie udało się ostatnio zaostrzyć swoich zobowiązań.

"Z pewnością sekretarz generalny będzie skłaniał się ku rozmowom z krajami takimi jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Chiny i wiele innych. To nie koniec" - powiedziała Mohammed dziennikowi Guardian. "Musimy zatrzymać ich w pokoju [omawiając działania na rzecz klimatu]. Musimy wydobyć z każdego to, co najlepsze z ambicji, których się od nas oczekuje".

Powiedziała, że problemem jest wycofywanie się. "Musimy o tym głośno mówić i to musi się odwrócić. Jest tego bardzo dużo. I to właśnie wprowadza więcej nieufności do pokoju, że nagle słupki bramki mogą się zmienić".

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną