Chiny liczą, że Niemcy pomogą im uniknąć wojny handlowej z UE
Xi Jinping prosi Niemcy o pomoc w uniknięciu wojny handlowej Chiny-UE.
Przywódca Chin Xi Jinping zaapelował do Niemiec o zahamowanie zbliżającej się wojny handlowej Unii Europejskiej z Pekinem.
Przemawiając wirtualnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w piątek, Xi przypuścił cienko zawoalowany atak na strategie bezpieczeństwa gospodarczego UE i wezwał Niemcy do pozostania otwartymi na chińskie inwestycje.
"Mam nadzieję, że Niemcy będą naciskać na Unię Europejską, aby przestrzegała zasad rynku i uczciwości oraz współpracowała z Chinami w celu ochrony uczciwej konkurencji rynkowej i uczciwego handlu, a także stabilnych łańcuchów przemysłowych i łańcuchów wartości" - powiedział prezydent Chin Scholzowi, według państwowej agencji prasowej Xinhua.
Oczekuje się, że do końca roku Xi spotka się z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem, szefami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, ma odwiedzić Pekin i Hongkong w przyszłym tygodniu.
Rosnący nacisk Pekinu na ideologię, przymus wobec sojuszników USA, takich jak Japonia, Kanada i Litwa, oraz asertywna postawa wobec Tajwanu zmusiły rządy UE do skupienia się na tak zwanym "zmniejszeniu ryzyka" relacji bloku z Chinami. W tym tygodniu premierzy Holandii i Irlandii - które mają ogromne powiązania handlowe z Chinami - odwiedzają kraje od Malezji i Wietnamu po Koreę Południową, szukając alternatywnych rynków w Azji.
Xi wydaje się zaniepokojony tym, że UE podąża za amerykańską linią w sprawie Chin, podczas gdy on ma udać się do USA, aby spotkać się z prezydentem Joe Bidenem w obliczu zaostrzającej się konkurencji między dwiema największymi gospodarkami świata.
"Stosunki chińsko-europejskie mają kluczowe znaczenie dla stabilności porządku światowego i dobrobytu kontynentu euroazjatyckiego" - powiedział Xi. "Chiny postrzegają Europę jako wszechstronnego partnera strategicznego i ważny biegun w wielobiegunowym [świecie]". Odniesienie do wielobiegunowego świata jest wspólnym atakiem Pekinu na to, co postrzega jako porządek świata preferowany przez USA.
W krótkim oświadczeniu biuro kanclerza stwierdziło, że Scholz "wymienił poglądy na temat stosunków dwustronnych i współpracy w sektorze gospodarczym" z Xi.
Według Xinhua, Scholz wyraził zainteresowanie "pogłębieniem stosunków niemiecko-chińskich" i "największymi sukcesami niemieckich firm w Chinach", bez żadnej wzmianki o swoim stanowisku w sprawie stosunków UE-Chiny.
Źródło: POLITICO