Chiny jeszcze bardziej ograniczają wolność religijną
Nowa chińska "ustawa o edukacji patriotycznej" nakłada dalsze ograniczenia na nauczanie religii.
Chiny przyjęły "Ustawę o edukacji patriotycznej", która jeszcze bardziej konsoliduje kontrolę Komunistycznej Partii Chin nad edukacją, w tym edukacją religijną, podały w zeszłym miesiącu kontrolowane przez państwo media Xinhua.
Nowe prawo, które zostało uchwalone podczas sesji Stałego Komitetu Narodowego Kongresu Ludowego, wymagałoby od kościołów i grup religijnych dostosowania swoich działań edukacyjnych do promowania oficjalnej ideologii partii.
"Państwo ma kierować i wspierać grupy religijne, instytuty religijne i miejsca działalności religijnej w prowadzeniu patriotycznych działań edukacyjnych, wzmacniając identyfikację religijnych profesjonalistów i wierzących z wielką ojczyzną, narodem chińskim, chińską kulturą, Komunistyczną Partią Chin i socjalizmem o chińskiej charakterystyce" - czytamy w nowej ustawie.
Prawo mówi dalej, że "na wszystkich poziomach i typach szkół edukacja patriotyczna powinna przenikać cały przebieg edukacji szkolnej", a nawet "rodzice lub inni opiekunowie nieletnich powinni uwzględniać miłość do ojczyzny w edukacji rodzinnej".
Edukacja patriotyczna była imperatywem KPCh od czasów rewolucji maoistowskiej, mającym na celu zaszczepienie oficjalnej ideologii partii. Zostało ono zmienione w okresach wstrząsów społecznych, a mianowicie podczas rewolucji kulturalnej i po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku.
Xi Jinping postawił na edukację patriotyczną, opierając ją na ideologicznej doktrynie "wielkiego odmłodzenia narodu chińskiego". Ta mantra jest częściowo skoncentrowana na odrodzeniu chińskiej kultury, ale opiera się również na "utrzymaniu przywództwa Komunistycznej Partii Chin i socjalizmu z chińskimi cechami".
Fraza ta, wprowadzona po raz pierwszy za czasów Deng Xiaopinga, została ponownie zdefiniowana w erze Xi Jinpinga i została nawet zapisana w konstytucji na 19. krajowym kongresie KPCh w 2017 r. jako "Myśl Xi Jinpinga o socjalizmie z chińską charakterystyką na nową erę".
Ten ideologiczny refren, który został uwieczniony w ogólnym programie konstytucji KPCh, został powtórzony w artykule 6 ustawy o edukacji patriotycznej i stanowi podstawę patriotycznego programu nauczania.
Ustawa wzywa również do szerszego nauczania politycznego na temat "historii Partii Komunistycznej, nowych Chin, reform i otwarcia, rozwoju socjalizmu i rozwoju narodu chińskiego".
Źródło: CatholicAgencyNews