Sąd zatwierdził ugodę JPMorgan Chase z ofiarami Jeffreya Epsteina na kwotę 290 milionów dolarów
Sędzia federalny zatwierdził ugodę JPMorgan Chase w sprawie pozwu zbiorowego, w którym największy bank w kraju zapłaci 290 milionów dolarów ofiarom zhańbionego finansisty i skazanego za wykorzystywanie seksualne Jeffreya Epsteina.
JPMorgan, który został pozwany za zignorowanie znaków ostrzegawczych dotyczących operacji handlu seksualnego Epsteina, gdy był on klientem, zapłaci prawie 200 ofiarom Epsteina, zgodnie z dokumentacją prawną uzyskaną przez New York Times.
Podczas gdy wstępna ugoda została osiągnięta w czerwcu, sędzia Jed Rakoff wydał ostateczną zgodę w czwartek, po przeprowadzeniu popołudniowego przesłuchania w celu ustalenia sprawiedliwości ugody dla ofiar Epsteina.
Prokuratorzy generalni z 16 stanów i Waszyngtonu podobno wyrazili obawy dotyczące niektórych sformułowań zawartych w ugodzie, twierdząc, że szerokie zwolnienie udzielone JPMorgan może uniemożliwić innym stanom wnoszenie własnych roszczeń związanych z handlem seksualnym na mocy prawa federalnego, które pozwala rządom stanowym na składanie pozwów cywilnych w imieniu ofiar wykorzystywania seksualnego.
Sędzia Rakoff powiedział jednak, że jest to kwestia hipotetyczna i że nie znalazł żadnych problemów z językiem ugody, dodając: "Ta sprawa wysłała wiadomość poprzez tę bardzo znaczącą ugodę, że instytucje bankowe ponoszą odpowiedzialność".
Ugoda między JPMorgan a ofiarami Epsteina rozwiązuje pozew zbiorowy złożony w imieniu ponad 40 kobiet w zeszłym roku przez bezimienną ofiarę znaną jako "Jane Doe 1".
Bezimienna ofiara twierdziła, że przez lata JPMorgan ignorował sygnały ostrzegawcze wskazujące na seksualne wykorzystywanie kobiet i dzieci przez Epsteina. Po 15 latach współpracy z finansistą, bank zerwał więzi z Epsteinem w 2013 roku - pięć lat po tym, jak został on skazany za nakłanianie dzieci do prostytucji.
Pozew był jednym z dwóch pozwów cywilnych wynikających z relacji JPMorgan z Epsteinem.
We wrześniu bank zgodził się zapłacić 75 milionów dolarów ugody na rzecz Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych w związku z twierdzeniami, że nie zrobił nic, aby zapobiec handlowi seksualnemu prowadzonemu przez Epsteina na jego prywatnej wyspie.
Źródło: Breibart