Papież Franciszek modli się za dziecko z Wielkiej Brytanii, które ma zostać zabite

0
0
2
Indi Gregory
Indi Gregory / Christian Concern

Papież Franciszek modli się za niemowlę Indi Gregory, które w Wielkiej Brytanii ma zostać odłączone od aparatury podtrzymującej życie.

Papież Franciszek modli się za Indi Gregory i jej rodzinę, ponieważ podtrzymywanie życia krytycznie chorego brytyjskiego niemowlęcia ma zostać wyłączone w ten weekend na mocy nakazu brytyjskiego sądu.

Papież "obejmuje rodzinę małej Indi Gregory, jej ojca i matkę, modli się za nich i za nią, i kieruje swoje myśli do wszystkich dzieci na całym świecie w tych samych godzinach, które żyją w bólu lub ryzykują życie z powodu chorób i wojen" - czytamy w oświadczeniu Watykanu z 11 listopada.

Indi Gregory, urodzona w lutym i ochrzczona we wrześniu, cierpi na rzadką zwyrodnieniową chorobę mitochondrialną i była leczona podtrzymującym życie respiratorem w Queen's Medical Centre w Nottingham w Anglii.

Po tym, jak angielski sąd najwyższy orzekł, że w "najlepszym interesie" dziecka było odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie wbrew woli rodziców, rząd włoski przyznał krytycznie choremu dziecku włoskie obywatelstwo 6 listopada i zgodził się pokryć koszty jego leczenia w watykańskim szpitalu pediatrycznym.

Rodzice Gregory wielokrotnie odwoływali się w brytyjskich sądach, aby móc zabrać ją do Rzymu na leczenie, ale przegrali walkę prawną, a drugi najwyższy sąd w Wielkiej Brytanii orzekł 10 listopada, że podtrzymywanie życia dziecka zostanie "natychmiast usunięte", co ma zostać wykonane w weekend.

Lord Justice Peter Jackson, Lady Justice Eleanor King i Lord Justice Andrew Moylan wydali orzeczenie po zdalnym przesłuchaniu w Sądzie Apelacyjnym. W orzeczeniu nazwano próbę włoskiej interwencji w sprawie Gregory "całkowicie błędną" i "niezgodną z duchem" Konwencji Haskiej z 1996 r., której stronami są zarówno Wielka Brytania, jak i Włochy.

Decyzja zapadła po tym, jak premier Włoch Giorgia Meloni napisała 10 listopada do brytyjskiego Lorda Kanclerza i Sekretarza Stanu ds. Sprawiedliwości z apelem o sprowadzenie Gregory na leczenie do Rzymu.

Dyrektor generalny watykańskiego szpitala pediatrycznego Bambino Gesù, dr Antonio Perno, również złożył pilny wniosek do brytyjskiego sądu najwyższego dzień wcześniej, wzywając sędziego do przekazania mu jurysdykcji w tej sprawie.

Szpital Bambino Gesù, prowadzony przez Watykan, oferował w przeszłości leczenie innym śmiertelnie chorym brytyjskim niemowlętom, takim jak Alfie Evans w 2018 r. i Charlie Gard w 2017 r., którym brytyjskie sądy ostatecznie odmówiły możliwości podróży do Włoch i które zmarły kilka dni po odłączeniu od aparatury podtrzymującej życie.

Leczenie Indi Gregory w Bambino Gesù odbyłoby się bez ponoszenia kosztów przez brytyjskich podatników.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną