Newman doktorem Kościoła? Tego chcą amerykańscy biskupi

0
0
0
Kard. Newman
Kard. Newman / Wikimedia

Biskup Robert Barron z Winona-Rochester w stanie Minnesota był jednym z kilku amerykańskich biskupów, którzy w tym tygodniu z pasją poparli propozycję nadania XIX-wiecznemu angielskiemu kardynałowi St. Johnowi Henry'emu Newmanowi tytułu "doktora Kościoła".

Doktryny zapytał biskupów tego kraju 15 listopada, podczas ich corocznego jesiennego spotkania w Baltimore, czy popierają petycję wniesioną przez Konferencję Episkopatu Anglii i Walii z prośbą do Watykanu o nadanie Newmanowi tytułu doktora Kościoła.

Amerykańscy biskupi zagłosowali przytłaczającą większością głosów - przy zaledwie dwóch biskupach głosujących przeciw - za wysłaniem listu do papieża Franciszka wyrażającego poparcie dla propozycji brytyjskich biskupów. Newman, urodzony w 1801 roku, był znanym konwertytą na wiarę katolicką z anglikanizmu i spotkał się z reakcją i uprzedzeniami ze strony swojej społeczności i rodziny.

"Jeśli tak się stanie, że Newman zostanie mianowany doktorem, powinniśmy naprawdę to wykorzystać, dogłębnie przestudiować jego pisma. Myślę, że może to pomóc uleczyć niektóre podziały w naszym Kościele" - powiedział Barron, zwracając się do swoich braci biskupów przed głosowaniem.

Przed nawróceniem Newman zyskał sławę jako znany i powszechnie szanowany oksfordzki naukowiec, kaznodzieja i publiczny intelektualista. Jego nawrócenie na wiarę katolicką w 1845 r. spowodowało utratę wielu przyjaciół - w tym własnej siostry, która nigdy więcej się do niego nie odezwała.

W 1847 r. został księdzem i założył Oratorium św. Filipa Neri w Anglii. Szczególnie poświęcił się edukacji, zakładając dwie szkoły dla chłopców i Katolicki Uniwersytet Irlandii. "Idea uniwersytetu" Newmana stała się fundamentalnym tekstem na temat katolickiego szkolnictwa wyższego. Płodny autor i pisarz listów, zmarł w Birmingham w 1890 roku w wieku 89 lat.

Newman dołączyłby do grona nieco ponad trzech tuzinów świętych - w tym Antoniego z Padwy, Jerome'a i Teresy z Lisieux - gdyby ostatecznie został nazwany doktorem Kościoła. Papież Franciszek kanonizował go w 2019 roku.

Tradycyjnie tytuł doktora Kościoła przyznawany jest na podstawie trzech wymogów: oczywistej świętości kandydata potwierdzonej przez jego kanonizację jako świętego; wybitności doktrynalnej danej osoby wykazanej przez pozostawienie zbioru nauk, które wniosły znaczący i trwały wkład w życie Kościoła; oraz formalnej deklaracji Kościoła, zwykle przez papieża.

Matthew Bunson, dyrektor redakcyjny EWTN News, powiedział w wywiadzie dla "EWTN News Nightly", że wsparcie biskupów może mieć wpływ.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną