Raport: 1% najbogatszych emituje więcej dwutlenku węgla niż 66% najbiedniejszych

0
0
2
Samolot
Samolot / Pixabay

Najbogatszy 1% ludzkości jest odpowiedzialny za większą emisję dwutlenku węgla niż najbiedniejsze 66%, co ma tragiczne konsekwencje dla wrażliwych społeczności i globalnych wysiłków na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego, czytamy w raporcie. O ile sam kryzys klimatyczny jest dyskusyjny, ktoś w końcu zwrócił uwagę, że nawet gdyby istniał, należałoby zmusić do działania przede wszystkim najbogatszych.

Najbardziej kompleksowe badanie globalnych nierówności klimatycznych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, pokazuje, że ta elitarna grupa, składająca się z 77 milionów ludzi, w tym miliarderów, milionerów i osób zarabiających ponad 140 000 USD rocznie, odpowiadała za 16% wszystkich emisji CO2 w 2019 r. - wystarczająco dużo, aby spowodować ponad milion zgonów z powodu upałów, zgodnie z raportem.

Przez ostatnie sześć miesięcy Guardian współpracował z Oxfam, Sztokholmskim Instytutem Środowiska i innymi ekspertami na zasadzie wyłączności, aby opracować specjalne dochodzenie The Great Carbon Divide. Bada ono przyczyny i konsekwencje nierówności w emisji dwutlenku węgla oraz nieproporcjonalny wpływ superbogatych osób, które zostały nazwane "elitą zanieczyszczających". Sprawiedliwość klimatyczna będzie jednym z głównych punktów programu szczytu klimatycznego ONZ Cop28, który odbędzie się w tym miesiącu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Raport Oxfam pokazuje, że podczas gdy najbogatszy 1% ma tendencję do prowadzenia izolowanego klimatycznie, klimatyzowanego życia, ich emisje - 5,9 mld ton CO2 w 2019 r. - są odpowiedzialne za ogromne cierpienie.

Korzystając z formuły "kosztu śmiertelności" - stosowanej między innymi przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska - 226 nadmiernych zgonów na całym świecie na każdy milion ton węgla, raport oblicza, że emisje z samego 1% wystarczyłyby, aby spowodować śmierć związaną z upałem 1.3 miliona ludzi w nadchodzących dziesięcioleciach.

W okresie od 1990 do 2019 r. skumulowane emisje 1% były równoważne zniszczeniu zeszłorocznych zbiorów kukurydzy w UE, pszenicy w USA, ryżu w Bangladeszu i chińskiej soi.

Według badań cierpienie to dotyka nieproporcjonalnie ludzi żyjących w ubóstwie, zmarginalizowane społeczności etniczne, migrantów oraz kobiety i dziewczęta, które mieszkają i pracują poza domem lub w domach narażonych na ekstremalne warunki pogodowe. Grupy te rzadziej posiadają oszczędności, ubezpieczenia lub ochronę socjalną, przez co są bardziej narażone na ryzyko powodzi, suszy, fal upałów i pożarów lasów. ONZ twierdzi, że kraje rozwijające się odpowiadają za 91% zgonów związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

W raporcie stwierdzono, że osoba z dolnych 99% potrzebowałaby około 1500 lat, aby wyprodukować tyle samo dwutlenku węgla, co najbogatsi miliarderzy w ciągu roku.

 

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną