Niepokojąca epidemia w Chinach. WHO żąda wyjaśnień

0
0
3
Szpital
Szpital / Pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do chińskich urzędników z prośbą o więcej informacji na temat wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego i zapalenia płuc wśród tamtejszych dzieci.

Urzędnicy z Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia poinformowali o wzroście zachorowań na choroby układu oddechowego na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu, podała WHO w środowym oświadczeniu.

"Chińskie władze przypisały ten wzrost zniesieniu ograniczeń dotyczących COVID-19 i krążeniu znanych patogenów, takich jak grypa, mykoplazma pneumoniae (powszechna infekcja bakteryjna, która zwykle dotyka młodsze dzieci), syncytialny wirus oddechowy (RSV) i SARS-CoV-2 (wirus wywołujący COVID-19)" - powiedziała WHO.

Organizacja twierdzi, że na północy kraju odnotowano również skupiska niezdiagnozowanych przypadków zapalenia płuc u dzieci, ale nie jest jasne, czy są one związane z infekcjami dróg oddechowych.

Chiny utrzymywały politykę znaną jako zero-Covid - charakteryzującą się ścisłymi blokadami i kwarantannami, masowymi testami i rygorystycznym śledzeniem kontaktów - aż do porzucenia strategii w grudniu. Eksperci twierdzą, że te środki anty-Covid ograniczają również rozprzestrzenianie się bardziej powszechnych zarazków, tworząc "lukę w odporności", która może sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na infekcje, gdy przestaną stosować takie środki ostrożności.

Doniesienia medialne sugerują "powszechny wybuch niezdiagnozowanej choroby układu oddechowego w kilku obszarach w Chinach", zgodnie z Programem Monitorowania Pojawiających się Chorób Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych, znanym jako ProMED. "Nie jest wcale jasne, kiedy wybuchła ta epidemia, ponieważ byłoby niezwykłe, gdyby tak wiele dzieci zostało dotkniętych tak szybko", ale doniesienia o chorobie głównie u dzieci sugerują "pewne narażenie w szkołach".

ProMED twierdzi, że oczekuje na dalsze informacje na temat zakresu sprawy, ale jest zbyt wcześnie, aby dokonywać jakichkolwiek prognoz lub spekulacji.

WHO twierdzi, że poprosiła Chiny o informacje epidemiologiczne i kliniczne, wyniki badań laboratoryjnych z tych klastrów, szczegóły dotyczące trendów w krążeniu patogenów i obciążenia systemów opieki zdrowotnej.

Agencja radzi ludziom w Chinach, aby podjęli środki ostrożności w celu zmniejszenia ryzyka chorób układu oddechowego, w tym otrzymali zalecane szczepionki, pozostali w domu, gdy są chorzy, nosili maski w pobliżu innych i regularnie myli ręce.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną