Program Geerta Wildersa z Holandii - kierunek dla innych?

0
0
3
Geert Wilders
Geert Wilders / Wikimedia

Prawicowy, antyislamski eurosceptyk, który wygrał środowe wybory, ma konkretny program.

Geert Wilders, ze swoimi farbowanymi blond włosami i ognistą retoryką, od dawna jest jednym z najbardziej znanych holenderskich ustawodawców w kraju i za granicą. Nazywany holenderskim Donaldem Trumpem, słynie z ostrej kampanii przeciwko imigracji, Unii Europejskiej, a zwłaszcza islamowi.

Teraz, po szokującym zwycięstwie w środowych wyborach parlamentarnych, ma szansę zostać kolejnym premierem kraju. Wszystko, co musi zrobić, to przekonać potencjalnych partnerów koalicyjnych z innych partii do współpracy z nim. Jak trudne może to być?

Wilders rozpoczął swoją karierę polityczną jako członek parlamentu w 1998 roku, najpierw z ramienia centroprawicowej VVD, gdzie był mentorem młodego Marka Rutte, a następnie opuścił partię i założył własną Partię Wolności w 2006 roku. To czyni go najdłużej urzędującym posłem w holenderskim parlamencie.

W 1992 r. ożenił się z Krisztiną Márfai, byłą węgierską dyplomatką. Para nie ma dzieci, ale posiada dwa koty, Snoetje i Pluisje, które mają własne konto na X z prawie 23 000 obserwujących.

Głównym celem kampanii Wildersa było powstrzymanie "tsunami azylowego", które obwiniał za różne problemy społeczne, w tym niedobór mieszkań w kraju i wysokie koszty opieki zdrowotnej.

W związku z tym wezwał do zakończenia azylu dla uchodźców i swobodnego przepływu siły roboczej w UE, proponując wprowadzenie wiz pracowniczych dla niektórych. Domaga się również cofnięcia tymczasowych zezwoleń na azyl dla Syryjczyków, a także pozbawienia przestępców holenderskiego obywatelstwa i ich deportacji.

Wilders jest krytyczny wobec naukowców zajmujących się klimatem i uważa, że rząd wydał zbyt wiele na redukcję emisji CO2. Opowiada się za pozostawieniem otwartych elektrowni węglowych i gazowych oraz proponuje wstrzymanie budowy parków słonecznych i turbin wiatrowych. Chce również wycofać Holandię z paryskiego porozumienia klimatycznego ONZ.

Zamiast tego głosi adaptację do zmian klimatu - wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych i inwestowanie w projekty, które pozwoliłyby rzekom na sporadyczne wylewy.

Jako zatwardziały eurosceptyk, Wilders wezwał do referendum "Nexit" w sprawie opuszczenia UE i chce wyłączenia z unijnych przepisów dotyczących azylu i migracji.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną