Branża: Europejska sieć energetyczna znajduje się pod zalewem cyberataków

0
0
2
Energia elektryczna
Energia elektryczna / Pixabay

Tysiące cyberataków zalało europejską sieć energetyczną od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, a czołowy lider branży wzywa do pomocy, ponieważ urzędnicy i naukowcy obawiają się, że nie robi się wystarczająco dużo.

"Oszuści stają się coraz lepsi z dnia na dzień, więc my musimy stawać się lepsi z dnia na dzień" - powiedział w wywiadzie Leonhard Birnbaum, dyrektor generalny E.ON, jednego z największych europejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej. "Martwię się teraz i będę martwił się jeszcze bardziej w przyszłości".

Birnbaum ma powody do obaw. Niedawny raport Międzynarodowej Agencji Energii wykazał, że średnia liczba cyberataków na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej każdego tygodnia wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2020-2022 na całym świecie - w zeszłym roku zarejestrowano 1101 ataków tygodniowo. W UE firmy starały się zatrudnić ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa w miesiącu następującym po ataku Moskwy na Kijów, jak zauważono w raporcie, co wskazuje, że "przedsiębiorstwa użyteczności publicznej nie były w pełni przygotowane".

"Obserwowałem na żywo tysiące ataków na naszą sieć energetyczną" - powiedział POLITICO.

"Oczywiste jest, że ataki te pochodzą ze Wschodu: Federacji Rosyjskiej i krajów niedemokratycznych" - dodał. Miejsca te, jak powiedział, "stworzyły specjalne zespoły ludzi pracujących nad cybernetycznym atakowaniem demokratycznych państw Unii Europejskiej w celu spowodowania spustoszenia".

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni cyberzagrożeniami i cyberatakami w sektorze energetycznym w Unii Europejskiej" - powiedział Zyska.

Dla Birnbauma wszystko to wskazuje, że działania UE są pilnie potrzebne. Zauważył, że europejskie sieci energetyczne są coraz bardziej zdigitalizowane, co stwarza więcej potencjalnych możliwości dla hakerów. A ciągłe zagrożenie fizycznym uszkodzeniem infrastruktury energetycznej - gazociąg łączący Finlandię i Estonię pękł zaledwie w zeszłym miesiącu - potęguje te obawy, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej zimy.

"Myślę, że Europa może faktycznie podnieść poprzeczkę" - powiedział Birnbaum.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną