USA: Liczba samobójstw osiągnęła rekordowe wyniki

0
0
5
Smutek
Smutek / Pixabay

Według nowych danych opublikowanych w tym miesiącu przez CDC (Amerykańską Agencję Zdrowia), liczba zgonów w wyniku samobójstwa wzrosła do "najwyższej liczby kiedykolwiek odnotowanej w historii Stanów Zjednoczonych", osiągając prawie 50 000 w 2022 roku.

Badanie CDC, które pokazuje wstępne dane za 2022 r., wykazało, że w ubiegłym roku doszło do 49 449 zgonów w wyniku samobójstwa. Chociaż sama liczba zgonów w wyniku samobójstwa była o 3% wyższa niż w 2021 r., CDC stwierdziło, że oczekuje się, że ostateczne dane za 2022 r. wykażą jeszcze wyższą liczbę.

Według danych, które "opierały się na ponad 99% wszystkich rejestrów zgonów z 2022 r." przetworzonych przez National Center for Health Statistics w sierpniu, wskaźnik samobójstw w 2022 r. osiągnął 14,3 zgonów na 100 000. Przekracza to 14,1 z poprzedniego roku, który był najwyższym wskaźnikiem od 1941 roku.

Najbardziej dotkniętą grupą wiekową byli dorośli w wieku powyżej 35 lat. W grupach tych odnotowano największe wzrosty w porównaniu z rokiem poprzednim, wynoszące od 3% do 9%. Wskaźnik samobójstw wśród białych kobiet był również jednym z największych wzrostów spośród wszystkich grup w 2022 r., ze wzrostem wskaźnika z 7,1 do 7,3.

Cztery razy więcej mężczyzn niż kobiet zmarło w wyniku samobójstwa w 2022 r., odpowiednio 39 255 do 10 194. W badaniu zauważono jednak, że "samobójstwa kobiet są częściej niekompletne", ponieważ "ich zgony częściej wiążą się z zatruciami narkotykami".

Warto zauważyć, że wskaźnik samobójstw wśród osób w wieku poniżej 35 lat ogólnie spadł.

Rdzenni Amerykanie i rdzenni mieszkańcy Alaski nadal byli grupą etniczną o najwyższym wskaźniku samobójstw, wynoszącym 26,7 na 100 000.

Dr Melinda Moore, psycholog kliniczny i profesor na Eastern Kentucky University (EKU), powiedziała CNA, że chociaż liczba zgonów w wyniku samobójstwa jest rekordowo wysoka, uważa, że liczba osób cierpiących na myśli samobójcze prawdopodobnie "przyćmiewa" liczbę zgonów.

"Widzę wiele myśli samobójczych na moim kampusie uniwersyteckim (studenci, klienci, których leczymy w naszej klinice szkoleniowej na EKU), a także w mojej prywatnej praktyce" - powiedziała Moore. "Wiemy, że około 12,6 miliona Amerykanów wskazało, że miało poważne myśli samobójcze w 2021 roku i podejrzewam, że liczba ta również rośnie".

Moore powiedział, że chociaż "nie ma jednego powodu, na który moglibyśmy wskazać, który byłby w stanie wykazać, dlaczego dana osoba umiera w wyniku samobójstwa", "wskaźniki samobójstw stale rosną od około 50 lat" i jest to "prawdopodobnie spowodowane kombinacją" "powodów, dla których ludzie rozpaczają".

Zły stan zdrowia psychicznego jest często wskazywany jako przyczyna samobójstw, powiedziała Moore, ale uważa, że "nie jest to jedyna przyczyna".

Według Moore, blokady podczas pandemii COVID-19 oraz "skutki izolacji i fizycznego dystansu, a także, oczywiście, niepokój wywołany niepewnością co do naszego życia, zdrowia, przyszłego dobrobytu i produktywności" jeszcze bardziej zaostrzyły tę kwestię.

Moore powiedział, że "chociaż mamy teraz lepsze metody oceny i empirycznie wspierane podejścia do leczenia samobójstw", metody te nadal "nie są szeroko stosowane przez profesjonalistów, którzy mają kontakt z osobami o skłonnościach samobójczych".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną