Tusk nie powinien być premierem. Jednoznaczna opinia komisji

1
0
9
Donald Tusk
Donald Tusk / Autorstwa European People's Party - EPP Summit, 24 March 2022, Brussels, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138912279

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów, zanim została odwołana, wydała raport cząstkowy. Stwierdza on jednoznacznie, że Donald Tusk nie powinien zostać premierem.

Prof. Sławomir Cenckiewicz, odwołany szef komisji ds. badania rosyjskich wpływów, powiedział w rozmowie z Interią, dlaczego raport cząstkowy: "Ustawa przewiduje dwie sytuacje. Jedną, w której przedstawimy całościowy raport z prac. Wówczas prezentuje go przewodniczący komisji na forum Sejmu, co w obecnych okolicznościach nie było możliwe. Drugą, gdy komisja chce przedstawić częściowe raporty z prac. Wybraliśmy tę formułę, by pokazać opinii publicznej, co udało nam się zrobić i ustalić. Ze zrozumiałych względów przygotowanie raportu całościowego w aspektach, o których mówi ustawa, czyli opisu wszelkich wpływów rosyjskich: w polityce, systemie bezpieczeństwa czy energetyce i spółkach państwowych nie było możliwe".

Dodał: "Analizowaliśmy materiały jawne i niejawne, zapoznaliśmy się z dokumentacją śledztwa podjętego w sprawie współpracy rosyjskiego FSB i polskiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Rzeczy, do których dotarliśmy, są bardzo poważne".

Cenckiewicz podkreślił: "To tylko rekomendacje, choć osobiście nie wyobrażam sobie ponownego powierzenia w ręce tych ludzi sfery bezpieczeństwa państwa. Nie chcę bowiem oglądać znów spektaklu, w którym koordynator służb specjalnych z strony internetowej prezydenta Rosji dowiaduje się o współpracy SKW z FSB i o perspektywie podpisania porozumienia. A tak było w maju 2013 roku, kiedy minister Sienkiewicz pytał szefa SKW, co to wszystko ma znaczyć".

Opinia komisji nie ma mocy prawnej, a prezydent Duda nie będzie miał wpływu na decyzję Sejmu. Prawdą jest jednak, że po "piątkach" Donalda Tuska z Władimirem Putinem i tym wszystkim, co działo się w Smoleńsku, gdzie oddano całkowicie śledztwo Rosjanom i przyjęto rosyjską narrację, wybór Tuska na premiera może wyglądać na zagrożenie dla państwa polskiego.

Źródło: Interia

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną