Badanie szczepionki na HIV wstrzymane z powodu słabych wyników

0
0
3
Strzykawka
Strzykawka / Pixabay

Badanie nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV, nazwane w tej dekadzie "ostatnim rzutem kostką", wstrzymało szczepienia w związku z rozczarowującymi wynikami.

Badanie profilaktyczne PrEPVacc, prowadzone przez afrykańskich badaczy przy wsparciu europejskich naukowców, testowało dwie eksperymentalne szczepionki przeciwko HIV wraz z nową formą doustnej profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP).

Jednak kierownictwo PrEPVacc twierdzi, że chociaż "nie ma obaw co do bezpieczeństwa szczepionek", to obecnie wstrzymali oni komponent szczepionkowy badania ze względu na jego nieskuteczność w zapobieganiu HIV. Zaleca się, aby doustny składnik przygotowawczy badania był kontynuowany.

Niepowodzenie eksperymentalnych szczepionek jest ogromnym ciosem dla społeczności medycznej, która znalazła się w niezliczonych ślepych zaułkach od czasu rozpoczęcia pierwszej próby szczepionki przeciwko HIV 36 lat temu.

Chociaż liczba nowych zakażeń wirusem HIV została znacznie zmniejszona od szczytowego okresu w połowie lat 90-tych, najnowsze dane UNAIDS wskazują, że obecnie na całym świecie żyje 39 milionów osób zakażonych tą chorobą. Ponad połowa z nich to kobiety i dziewczęta, przy czym młode kobiety i dziewczęta (w wieku od 15 do 24 lat) stanowią 77% nowych przypadków w Afryce Subsaharyjskiej.

Społeczność medyczna nadal nie ma działającej szczepionki przeciwko HIV, a przed rozpoczęciem tego badania jedna z zaangażowanych osób ostrzegła, że kolejne takie badanie jest mało prawdopodobne do lat 2030.

 

W badaniu PrEPVacc wzięło udział 1500 ochotników w Ugandzie, Tanzanii i RPA. Spośród tych uczestników 87% stanowiły kobiety.

Zastanawiając się nad wynikami, główny badacz PrEPVacc, Pontiano Kaleebu, powiedział w oświadczeniu, że "musimy spojrzeć na nową generację podejść do szczepionek i technologii", a także "nową generację liderów".

"Opracowanie szczepionki zapobiegającej HIV jest krytycznym celem dla Afryki. Jest to cel, który musi być jeszcze pilniejszy teraz, gdy żadne szczepionki przeciwko HIV nie są testowane pod kątem skuteczności w żadnym miejscu na świecie" - zaapelował Kaleebu.

Dyrektor PrEPVacc, dr Eugene Ruzagira, zgodził się, stwierdzając, że chociaż "przeszkody naukowe są wysokie", ma "równie duże nadzieje, że pewnego dnia zostanie opracowana szczepionka przeciwko HIV".

Źródło: CNN

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną