Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie unijnych kar nakładanych na Polskę

0
0
2
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny / Autorstwa Jurij - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1427225

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że unijne kary finansowe nałożone na Polskę przez TSUE są niezgodne z ustawą zasadniczą RP.

W listopadzie 2021 r. ówczesny prokurator generalny domagał się stwierdzenia zgodności z Konstytucją RP art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, na mocy których TSUE nałożył na Polskę dwie kary finansowe: jedną w sprawie kopalni Turów, a drugą dotyczącą działającej wówczas Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Obecnie kary nałożone na Polskę sięgają aż 5 mld złotych.

TK rozpoczął rozpatrywanie sprawy 19 października 2022 roku, jednak ze względu na kryzys w Trybunale i spory między jego członkami terminy rozpraw były wielokrotnie przekładane. We wtorek 21 listopada TK dokończył rozprawę i najpierw odroczył wydanie orzeczenia do czwartku 30 listopada, a następnie do wtorku 5 grudnia.

Obie sprawy należą do kompetencji państw członkowskich. Przypomnijmy, że spór o Kopalnię Turów z Czechami i jej rzekomo negatywnym wpływem dla środowiska naszych sąsiadów jest sporem o konkurencję. Podobne kopalnie funkcjonują w Czechach i Niemczech. Zamknięcie kopalni w Turowie uderzyłoby w cały region. Jest to niezwykle ważny obiekt i dla bezpieczeństwa energetycznego i dla gospodarki.

Podobnie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, już zlikwidowana w ramach porozumienia z UE, jest kwestią sądowniczą, która leży w kompetencjach państw członkowskich. UE zarzuca Polsce upolitycznienie sądownictwa, choć Polska przyjmuje rozwiązania z innych państw UE. W Niemczech poszli zresztą znacznie dalej i sędziowie są nominowani nawet spośród polityków, którzy mają też duży wpływ na ich wybór.
 

Źródło: Interia

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną