Wielka Brytania: pierwsze badanie na temat skutków zamknięcia kościołów podczas COVID-19
Ankieta opublikowana w tym miesiącu przez brytyjską organizację katolicką pokazuje, co według grupy było "szokującymi" skutkami zamykania kościołów związanych z COVID-19 w tym kraju.
Catholic Union, świecka organizacja, która określa siebie jako "oddaną obronie wartości katolickich w parlamencie i życiu publicznym", stwierdziła, że jej ankieta obejmująca prawie 1000 osób jest "pierwszym dużym badaniem postaw katolików wobec zamykania kościołów podczas pandemii i wpływu, jaki miało to na dobrobyt ludzi".
Grupa ogłosiła ankietę w październiku tego roku. Wyniki zostaną przedłożone brytyjskiemu dochodzeniu w sprawie COVID-19, publicznemu dochodzeniu badającemu reakcję kraju na pandemię koronawirusa.
Dyrektor Catholic Union Nigel Parker powiedział w październiku, że grupa jest "zaangażowana w upewnienie się, że [kościoły] nigdy nie będą zmuszone do ponownego zamknięcia", a Parker wezwał wiernych do "wzięcia udziału w naszej ankiecie, aby upewnić się, że głosy katolików zostaną wysłuchane w ramach tego dochodzenia".
W opublikowanym w tym miesiącu raporcie grupa ujawniła, że ponad 60% respondentów "stwierdziło, że zamknięcie kościołów miało wpływ na ich zdrowie fizyczne lub psychiczne".
Tymczasem tylko jedna czwarta respondentów "uważała, że konieczne było zamknięcie kościołów i innych miejsc kultu na mocy prawa na początku pandemii", podczas gdy prawie 90% stwierdziło, że "nieprzydatne jest posiadanie różnych ograniczeń prawnych dotyczących kościołów w różnych regionach i krajach Wielkiej Brytanii".
Grupa stwierdziła, że wyniki ankiety wykazały również "odporność" na uczestnictwo we Mszy Świętej, przy czym mniej niż 10% respondentów stwierdziło, że uczęszcza na Mszę rzadziej lub wcale od początku pandemii COVID.
Catholic Union powiedział, że wykorzysta wyniki badania jako część swojego wkładu w dochodzenie w sprawie COVID-19, które obecnie zbiera dowody od "wysokich rangą polityków i doradców".
Sheila Hollins, przewodnicząca związku, powiedziała w komunikacie, że wyniki są "niepokojące".
"Potwierdzają one, że zamknięcie kościołów było nie tylko bardzo niepopularne, ale miało realny wpływ na samopoczucie ludzi" - powiedziała. "Szczególnie szokujący jest wzrost liczby osób odczuwających samotność lub depresję jako bezpośrednią konsekwencję zamknięcia kościołów".
"Istotne jest, aby dochodzenie w sprawie COVID odpowiednio rozważyło decyzje o zamknięciu i ponownym otwarciu kościołów podczas pandemii" - dodała.
Podobnie jak większość krajów na całym świecie, Wielka Brytania na wczesnych etapach pandemii COVID-19 zamknęła większość życia publicznego, w tym kościoły i miejsca kultu.
Pod koniec 2020 r. katoliccy biskupi w Wielkiej Brytanii publicznie sprzeciwiali się nowym ograniczeniom dotyczącym kościołów w związku z COVID-19. Szersza koalicja chrześcijańskich zwolenników również opowiadała się wówczas przeciwko nowym zamknięciom.
Źródło: CatholicAgencyNews