Kolejne kroki Synodu o synodalności: Papież wybierze "wielkie pytania" do dalszych badań

0
0
3
Watykan
Watykan / Pixabay

Papież Franciszek przekaże informacje na temat "ważnych pytań", na których należy się skupić podczas następnej sesji Synodu na temat Synodalności w październiku przyszłego roku, Watykan ujawnił w nowym dokumencie we wtorek.

Przykłady obejmują kwestie związane z wyświęcaniem kobiet do diakonatu, rewizje prawa kanonicznego odnoszącego się do Kościołów wschodnich oraz przegląd watykańskiego dokumentu Ratio Fundamentalis, który służy jako podstawa formacji kapłanów i diakonów.

Były to tematy uznane za "sprawy o wielkim znaczeniu", które pojawiły się podczas pierwszej sesji synodu w październiku i wymagają rozważenia "na poziomie całego Kościoła i we współpracy z dykasteriami Kurii Rzymskiej", zgodnie z nowym dokumentem.

Lista tych tematów zostanie przesłana papieżowi Franciszkowi do przeglądu, a papież wskaże w styczniu, które tematy wymagają dalszych badań. Nowy dokument nie precyzuje, kim są eksperci ani w jaki sposób zostaną wybrani.

Wydany 12 grudnia przez Sekretariat Generalny Synodu, watykańskie biuro koordynujące trwający synodalny proces konsultacyjny, czterostronicowy dokument zatytułowany "W kierunku października 2024 r." Wyszczególnia "kroki, które należy podjąć w miesiącach od teraz do drugiej sesji zgromadzenia synodalnego".

Pierwsza miesięczna sesja Synodu o Synodalności, wieloletni proces zainicjowany przez papieża Franciszka w celu wzmocnienia komunii, uczestnictwa i misji Kościoła, zakończyła się 29 października wraz z finalizacją 42-stronicowego raportu podsumowującego. Oczekuje się, że sesja w październiku 2024 r. przyniesie raport końcowy, który zostanie przedstawiony papieżowi Franciszkowi do rozważenia przy wydawaniu wszelkich powiązanych nauk.

Nowy dokument wzywa do wyrażenia opinii na temat dokumentu podsumowującego na poziomie lokalnym i krajowym. Podkreślając, że nie należy tego interpretować jako "kwestii rozpoczęcia procesu synodalnego od zera lub powtórzenia procesu słuchania i konsultacji podjętych na pierwszym etapie", zauważa, że "każdy Kościół lokalny jest zaproszony do skupienia się na tych aspektach, które pozwolą mu wnieść wkład w świetle własnej sytuacji, charakteru i doświadczenia, dzieląc się dobrymi praktykami, które stanowią widoczne i konkretne znaki synodalności".

Zgodnie z dokumentem, proces ten będzie dla diecezji momentem refleksji nad "fundamentalnymi pytaniami", które mają przyświecać głównemu celowi centralnego pytania synodu: "Jak możemy być Kościołem synodalnym w misji?".

"Kościoły lokalne są również zaproszone do zapoznania się z całym raportem syntetycznym i zebrania wniosków, które są najbardziej zgodne z ich sytuacją" - czytamy w dokumencie. "Na tej podstawie będą mogły promować najbardziej odpowiednie inicjatywy, aby zaangażować cały lud Boży".

Po zakończeniu tego procesu różne raporty przesłane przez diecezje zostaną zebrane w ośmiostronicowy dokument i przesłane do Sekretariatu Generalnego Synodu do 15 maja 2024 r., Stanowiąc podstawę Instrumentum Laboris (lub dokumentu roboczego), który zostanie wykorzystany przez członków zgromadzenia podczas drugiej sesji synodu w październiku 2024 r.

Źródło: CatholicAgencyNews

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną