Komisja Europejska odblokowuje 10,2 mld euro dla Węgier
Miliardy euro zostały zamrożone z powodu "obaw o prawa człowieka i praworządność na Węgrzech".
Komisja Europejska odblokowała w środę 10,2 mld euro z zamrożonych funduszy spójności UE przeznaczonych dla Węgier, na dzień przed tym, jak europejscy przywódcy mają omówić nową pomoc dla Ukrainy i otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Kijowa, którym premier Viktor Orbán ostro się sprzeciwia.
"Po dokładnej ocenie i kilku rozmowach z węgierskim rządem, Komisja uważa, że Węgry podjęły środki, do których się zobowiązały", umożliwiając organowi wykonawczemu UE uwolnienie funduszy, podała Komisja w komunikacie prasowym.
"Oznacza to, że część funduszy polityki spójności nie będzie już blokowana, a zatem Węgry mogą zacząć ubiegać się o zwrot do około 10,2 mld euro" - czytamy w oświadczeniu.
Rząd Orbána jest uwikłany w długotrwały spór z Brukselą, która zamroziła miliardy funduszy unijnych przeznaczonych dla Węgier w związku z obawami dotyczącymi praw człowieka i praworządności w tym kraju.
W grudniu 2022 r. Komisja podjęła decyzję o zablokowaniu około 22 mld euro z funduszy spójności UE, które mają pomóc biedniejszym krajom członkowskim UE w inwestowaniu w ich gospodarki. Fundusze te są w dużej mierze wypłacane jako zwrot pieniędzy wydanych przez rządy krajowe na programy krajowe.
W tamtym czasie Komisja Europejska określiła warunki, które Budapeszt musi spełnić, aby uzyskać dostęp do środków pieniężnych.
Obejmowały one wdrożenie szeregu środków mających na celu wzmocnienie niezależności sądownictwa.
Źródło: POLITICO