Trzech zatrzymanych w Niemczech w związku z planami ataków na Żydów
Cztery osoby aresztowane w Europie w związku z domniemanym transgranicznym spiskiem terrorystycznym Hamasu, trzy w Niemczech i jedna w Holandii.
Cztery osoby zostały aresztowane w Niemczech i Holandii pod zarzutem udziału w transgranicznym spisku terrorystycznym Hamasu, który według niemieckich prokuratorów federalnych miał na celu zaatakowanie żydowskich instytucji w Europie.
Trzy inne osoby zostały aresztowane w Danii w związku z przestępstwami terrorystycznymi i choć policja w Kopenhadze była bardziej powściągliwa w kwestii szczegółów, premier Mette Frederiksen powiedziała, że zagrożenie jest "tak poważne, jak to tylko możliwe".
Biuro niemieckiego prokuratora federalnego podało, że trzech mężczyzn zostało zatrzymanych w Berlinie, a czwarty w Rotterdamie w czwartek i zostali opisani jako "długoletni członkowie Hamasu", którzy mieli powiązania z jego wojskowym skrzydłem i "uczestniczyli w operacjach Hamasu za granicą".
Jeden z członków grupy, wymieniony z imienia i nazwiska jako Abdelhamid Al A, został oskarżony przez prokuraturę o "rozpoczęcie poszukiwań podziemnego składu broni w Europie nie później niż wiosną 2023 r." na polecenie przywódców Hamasu z siedzibą w Libanie. Skrytka została "stworzona w przeszłości w sposób konspiracyjny" przez Hamas, podała prokuratura w oświadczeniu opublikowanym w czwartek po południu. "Broń miała zostać przewieziona do Berlina i utrzymywana w stanie gotowości w związku z potencjalnymi atakami terrorystycznymi na instytucje żydowskie w Europie".
W październiku, miesiącu śmiertelnego ataku Hamasu na Izrael, trzech z czterech mężczyzn "wielokrotnie podróżowało z Berlina w poszukiwaniu broni", kontynuował prokurator, a czwarty oskarżony był o udzielanie pomocy.
Niemieckie władze podały imiona i inicjały nazwisk czterech aresztowanych: Abdelhamid Al A, urodzony w Libanie; Mohamed B, obywatel Egiptu; Nazih R, obywatel Holandii, który według policji w Holandii miał 57 lat; Ibrahim El-R, urodzony w Libanie.
Według Flemminga Drejera, nadinspektora policji duńskiej, śledztwo wykazało, że "sieć ludzi przygotowywała akt terrorystyczny", który przekroczył granice międzynarodowe.
Na spotkaniu z przywódcami UE w Brukseli Frederiksen przedstawił więcej kontekstu. "Jest to oczywiście - w odniesieniu do Izraela i Gazy - całkowicie nie do przyjęcia, aby ktoś przenosił konflikt w innym miejscu na świecie do duńskiego społeczeństwa" - powiedziała.
Źródło: Guardian