Unijne fundusze na ekologię mogą zostać obcięte

0
0
0
Przemysł
Przemysł / Pixabay

Miliardy euro przeznaczone na pobudzenie energii odnawialnej i ograniczenie emisji mogą zostać ucięte po tym, jak przywódcy UE zaproponowali skierowanie ich w celu sfinansowania wysiłków imigracyjnych i obronnych.

Posunięcie to miało miejsce podczas szczytu przywódców UE w Brukseli w tym tygodniu, gdzie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował obcięcie prawie całego funduszu w wysokości 10 miliardów euro, który ma pomóc Europie w budowie sieci energetycznych przyszłości - turbin wiatrowych, elektrowni wodorowych, wychwytywania dwutlenku węgla. Wysiłek ten jest kluczową częścią odpowiedzi UE na amerykańskie wydatki na zachęty do korzystania z energii odnawialnej, które obejmują setki miliardów dotacji.

Podczas gdy kraje takie jak Francja, Włochy i Hiszpania publicznie poparły inicjatywę o wartości 10 miliardów euro, Bruksela spotyka się z krytyką ze strony bardziej oszczędnych stolic europejskich, zwłaszcza na północy, które chcą ograniczyć swój wkład do budżetu UE i zapewnić pieniądze na konkurencyjne priorytety, takie jak ograniczenie nielegalnej imigracji i rosnące wydatki wojskowe.

Kompromis Michela zmniejszyłby fundusz odnawialnych źródeł energii - oficjalnie nazwany Strategiczną Platformą Technologiczną dla Europy (STEP) - do zaledwie 1,5 mld euro. Zgodnie z najnowszą propozycją, pozostałe pieniądze początkowo przeznaczone na ten wysiłek zostałyby przeniesione do puli gotówkowej na inwestycje wojskowe.

W zamian Bruksela zaoferowałaby krajom większą elastyczność w sposobie wykorzystania wypłat z unijnego funduszu spójności - zastrzyków budżetowych dla państw o niższych dochodach, mających na celu zmniejszenie nierówności gospodarczych. Teoretycznie umożliwiłoby to krajom kontynuowanie niektórych potrzebnych inwestycji w energię odnawialną.

"Pozwala to krajom mającym dostęp do funduszy europejskich na korzystanie z nich w prosty i elastyczny sposób" - powiedział jeden z dyplomatów, któremu udzielono anonimowości w celu skomentowania negocjacji.

Potencjalne cięcia są jednak złowieszczym sygnałem narastającej walki Europy o pozyskanie ogromnych inwestycji niezbędnych do osiągnięcia celów klimatycznych. Niemcy, największa gospodarka Europy, również musiały ostatnio drastycznie zmniejszyć swój budżet klimatyczny po orzeczeniu sądu. Narzekanie na koszty zielonej transformacji w UE okazało się zwycięskim punktem politycznym dla niektórych prawicowców.

"Wiemy, że to za mało pieniędzy" - powiedział drugi dyplomata znający przebieg rozmów, który przyznał, że zmniejszony fundusz zapewni wystarczającą ilość gotówki tylko na "ukierunkowane" działania.

Dyplomata dodał, że "rzeczywistość jest naprawdę trudna". "Budżety są trudne wszędzie".

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną