Biskupi na całym świecie są podzieleni w kwestii deklaracji Watykanu dotyczącej błogosławieństwa osób tej samej płci

0
0
10
LGBT
LGBT / Pixabay

Katoliccy biskupi na całym świecie są głęboko podzieleni w kwestii deklaracji Watykanu, która zezwala na nieliturgiczne błogosławieństwa par homoseksualnych: niektórzy biskupi z zadowoleniem przyjmują tę wiadomość, inni podchodzą do niej z ostrożnością, a jeszcze inni wprost odmawiają jej wdrożenia.

W niektórych krajach, w tym w Austrii, Niemczech i Francji, wielu przywódców kościelnych ciepło przyjęło nowe wytyczne dotyczące błogosławieństw. Szefowie konferencji biskupich w Niemczech i Austrii zasugerowali, że księża nie mogą odmówić udzielania błogosławieństw parom homoseksualnym.

Przywódcy kościelni w innych krajach, a mianowicie w Stanach Zjednoczonych, na Filipinach, Ukrainie, w Ghanie i Kenii, w większości zaakceptowali deklarację, ale jednocześnie wzywają do ostrożności w jej wdrażaniu. Mówią, że ma to na celu uniknięcie nieporozumień, które mogłyby doprowadzić ludzi do błędnego przekonania, że Kościół zezwala na aktywność homoseksualną.

Alternatywnie, przywódcy kościelni w co najmniej trzech krajach odmawiają całkowitego wdrożenia deklaracji: Kazachstanie, Malawi i Zambii. Dwóch kazachskich biskupów było bardziej krytycznych niż inni, posuwając się nawet do upomnienia papieża Franciszka za zatwierdzenie deklaracji.

Deklaracja, zatytułowana Fiducia Supplicans, zezwala na "spontaniczne" błogosławieństwa duszpasterskie dla "par tej samej płci" i innych par w "nieregularnych sytuacjach". Nie zezwala ona na błogosławieństwa liturgiczne dla par homoseksualnych i stwierdza, że błogosławieństwa duszpasterskie "nigdy nie powinny być udzielane w połączeniu z ceremoniami związku cywilnego, a nawet w związku z nimi" i nie mogą "być wykonywane z jakimkolwiek ubraniem, gestami lub słowami właściwymi dla ślubu".
Biskupi przyjmują błogosławieństwo dla par homoseksualnych

Niektóre z najbardziej entuzjastycznych głosów poparcia dla deklaracji Watykanu pochodziły od wysokich rangą urzędników kościelnych w Austrii, Niemczech i Francji.

Arcybiskup Franz Lackner, który przewodniczy Konferencji Episkopatu Austrii, wyraził "radość" z powodu deklaracji Watykanu, zgodnie z wywiadem dla Österreichischer Rundfunk, austriackiego publicznego koncernu medialnego.

Arcybiskup powiedział, że związek między mężczyzną i kobietą jest "idealny", ale "związek między dwojgiem tej samej płci nie jest całkowicie pozbawiony prawdy: miłość, lojalność, a nawet trudności są dzielone ze sobą".

Lackner powiedział, że trudno jest mówić o "konieczności" w odniesieniu do życia religijnego, ale "zasadniczo [ksiądz] nie może już odmówić" pobłogosławienia pary homoseksualnej.

Sąsiedzi Austrii na północy w Niemczech podobnie przyjęli deklarację.

Biskup Georg Bätzing, który przewodniczy Konferencji Episkopatu Niemiec, powiedział, że jest "wdzięczny za duszpasterską perspektywę [deklaracji]", która jego zdaniem "wskazuje na duszpasterskie znaczenie błogosławieństwa, którego nie można odmówić na osobistą prośbę".

 

Źródło: CatholicAgencyNews

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną