Branża ostrzega: unijny zakaz stosowania chemikaliów opóźni rozwój mikrochipów
Część krajów członkowskich dąży do zakazu stosowania chemikaliów używanych do produkcji mikrochipów.
UE chce zwiększyć produkcję mikrochipów. Wprowadziła również zakaz stosowania chemikaliów potrzebnych do ich produkcji.
Ta sprzeczność może podważyć ambicje bloku dotyczące przeniesienia części bardziej zaawansowanej produkcji mikroprocesorów, ochrony przed dominacją na rynku ze strony Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Korei Południowej i Chin oraz realizacji celów cyfrowych i ekologicznych, ostrzegają grupy branżowe i producenci.
Obawiając się wzrostu napięć między Waszyngtonem a Pekinem w kwestii kontroli nad kluczowymi łańcuchami dostaw, UE chce zwiększyć własne moce produkcyjne, aby przejąć co najmniej 20 procent rynku mikroprocesorów do 2030 roku - z obecnych 9 procent.
Jednak propozycja pięciu krajów UE dotycząca stopniowego wycofywania toksycznych substancji znanych jako "chemikalia na zawsze" może kolidować z tymi planami.
Szeroka gama substancji PFAS - zwanych również chemikaliami wiecznymi, ponieważ tak długo rozkładają się w środowisku - jest uważana za toksyczną dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Są one również kluczowe dla produkcji mikrochipów, które UE wykorzystuje we wszystkim, od smartfonów po pralki i ekologiczne technologie, takie jak samochody elektryczne i turbiny wiatrowe.
W propozycji przesłanej do unijnej agencji ds. chemikaliów na początku tego roku, Niemcy, Dania, Szwecja, Holandia i Norwegia argumentowały, że brak zakazu stosowania PFAS oznaczałby, że "ich stężenie będzie nadal rosło, a ich toksyczne i zanieczyszczające skutki będą trudne do odwrócenia".
Grupy branżowe odpierają zarzuty, argumentując, że posunięcie to pokrzyżowałoby plany UE dotyczące przeniesienia produkcji mikrochipów do innych krajów.
Według grupy lobbingowej SEMI Europe, której członkami są wiodący producenci chipów, tacy jak amerykański Intel i GlobalFoundries, wysiłki te zostałyby "zasadniczo podważone, ponieważ taki zakaz zdecydowanie osłabiłby pozycję konkurencyjną UE w stosunku do konkurentów bez podobnych ograniczeń".
Chipy "nie mogą być produkowane, gdy PFAS są dostępne w wielu punktach łańcucha dostaw", podkreśliła grupa w niedawnym wyjaśnieniu.
Źródło: POLITICO