Ukraiński arcybiskup: dokument o błogosławieństwach homoseksualistów nie ma zastosowania do Kościołów wschodnich
Przywódca Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego powiedział w piątek, że niedawna deklaracja Watykanu w sprawie nieliturgicznego błogosławieństwa osób tej samej płci nie ma zastosowania do katolickich Kościołów wschodnich.
Arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk powiedział, że jego oświadczenie było odpowiedzią na liczne apele biskupów, duchowieństwa, zakonników, ruchów kościelnych i świeckich Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dotyczące "Fiducia Supplicans", deklaracji Dykasterii Nauki Wiary opublikowanej 18 grudnia.
Deklaracja ta stwierdza, że "błogosławieństwa są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i rozwijających się sakramentów" oraz że możliwe jest udzielanie "błogosławieństw parom w sytuacjach nieregularnych i parom tej samej płci".
Deklaracja wyraźnie stwierdza, że nauczanie Kościoła na temat małżeństwa między jednym mężczyzną i jedną kobietą nie uległo zmianie i podkreśla, że takie błogosławieństwa "nigdy" nie powinny mieć miejsca podczas ceremonii związku cywilnego "ani nawet w związku z nimi", aby uniknąć zamieszania lub skandalu.
Szewczuk powiedział, zgodnie z internetowym tłumaczeniem jego oświadczenia z ukraińskiego na angielski: "Po konsultacji z odpowiednimi ekspertami i kompetentnymi instytucjami, pragnę poinformować o następujących kwestiach:
"Wspomniana wyżej Deklaracja interpretuje duszpasterskie znaczenie błogosławieństw w Kościele łacińskim, a nie w katolickich Kościołach wschodnich" - powiedział arcybiskup, odnosząc się do Fiducia Supplicans.
"Nie odnosi się ona do kwestii wiary katolickiej lub moralności, nie odwołuje się do żadnych zaleceń Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich i nie wspomina o wschodnich chrześcijanach. Tak więc, na podstawie kan. 1492 KPK, Deklaracja ta ma zastosowanie wyłącznie do Kościoła łacińskiego i nie ma mocy prawnej dla wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego" - powiedział.
Wszystkie 23 katolickie Kościoły wschodnie mają jeden Kodeks Prawa Kanonicznego, odrębny od Kodeksu Kościoła łacińskiego.
"Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest jednym z katolickich Kościołów wschodnich, dlatego ma własne dziedzictwo liturgiczne, teologiczne, kanoniczne i duchowe, które wszyscy wierni są zobowiązani przestrzegać i pielęgnować (KPK, kan. 39-41)" - powiedział Szewczuk.
Powiedział, że znaczenie słowa "błogosławieństwo" ma inne znaczenie w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim niż w Kościele łacińskim.
Szewczuk powiedział, że zgodnie z praktyką liturgiczną w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim "błogosławieństwo kapłana lub biskupa jest gestem liturgicznym, którego nie można oddzielić od reszty treści obrzędów liturgicznych i zredukować jedynie do okoliczności i potrzeb prywatnej pobożności (Katechizm UGCC "Chrystus jest naszą Paschą", pkt 505-509)".
"Zgodnie z tradycjami obrządku bizantyjskiego, pojęcie "błogosławieństwa" oznacza aprobatę, pozwolenie, a nawet nakaz określonego rodzaju działania, modlitwy i praktyk ascetycznych, w tym pewnych rodzajów postu i modlitwy" - dodał.
Szewczuk powiedział, że błogosławieństwo kapłana "zawsze ma wymiar ewangelizacyjny i katechetyczny" i dodał, że błogosławieństwo "nie może w żaden sposób zaprzeczać nauczaniu Kościoła katolickiego o rodzinie jako wiernym, nierozerwalnym i owocnym związku miłości między mężczyzną i kobietą, który Nasz Pan Jezus Chrystus podniósł do godności Świętego Sakramentu Małżeństwa".
Źródło: CatholicAgencyNews