Francuski rząd zdecydował w sprawie bezczynności rządu w obronie klimatu

0
0
2
Klimat
Klimat / Pixabay

Francuski sąd orzekł w piątek, że działania Francji mające na celu ograniczenie szkód klimatycznych nastąpiły późno, ale były wystarczające, co było ciosem dla prób nałożenia przez obrońców środowiska kary w wysokości 1,1 mld euro na państwo za rzekome zaniedbania.

Orzeczenie to zapadło dwa lata po wydaniu przełomowego nakazu prawnego, zgodnie z którym Francja musi wywiązać się ze swoich zobowiązań w zakresie zmian klimatu i podjąć wszelkie niezbędne środki w celu naprawy szkód ekologicznych i powstrzymania dalszego wzrostu emisji dwutlenku węgla najpóźniej do końca grudnia 2022 roku.

Grupy kampanijne, w tym Greenpeace i Oxfam, złożyły wniosek o nałożenie kary na państwo, twierdząc, że rząd prezydenta Emmanuela Macrona nie podjął wystarczających działań, aby zastosować się do pierwotnego nakazu sądowego dotyczącego obniżenia emisji.

"Trybunał najpierw stwierdził, że państwo, zgodnie z wydanym przeciwko niemu nakazem, przyjęło lub wdrożyło środki zdolne do naprawienia przedmiotowej szkody", stwierdził paryski sąd administracyjny w wydanym w piątek orzeczeniu.

Chociaż dane z lat 2021 i 2022 wykazały pewne niedociągnięcia, nie uzasadniały one nałożenia kary, ponieważ nadwyżka emisji została zrekompensowana gwałtownym spadkiem w pierwszym kwartale 2023 r., dodano.

Sąd odrzucił również argument, że ponieważ emisje spadły głównie dzięki czynnikom zewnętrznym, w szczególności pandemii COVID-19 i rosnącym cenom energii wynikającym z wojny na Ukrainie, w ciągu ostatnich dwóch lat odzwierciedlało to brak podjęcia przez państwo niezbędnych działań.

Grupy prowadzące kampanię zapowiedziały, że odwołają się od wyroku.

"Jesteśmy bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek, aby zapewnić, że potępienie rządu w 2021 r. i zobowiązania klimatyczne Francji są przestrzegane" - powiedział Jean-François Julliard z Greenpeace France.

"Działania rządu są zbyt połowiczne, a czasem nawet szkodliwe dla klimatu" - dodał.

Francuska strategia walki ze zmianami klimatycznymi opiera się w dużej mierze na zwiększonym wykorzystaniu energii jądrowej, z co najmniej sześcioma nowymi reaktorami planowanymi do budowy w ciągu następnej dekady.

Rząd jest w trakcie wycofywania węgla jako źródła energii, inwestowania w infrastrukturę kolejową i zachęcania do dobrowolnych działań oszczędnościowych w poszczególnych sektorach.

Źródło: France24

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną