Fernández: "Każdy biskup powinien rozeznać zastosowanie Fiducia Supplicans"
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary (DNW), kardynał Víctor Manuel Fernández, komentując niechęć wyrażaną przez poszczególnych biskupów i konferencje biskupów w odniesieniu do deklaracji Fiducia Supplicans, stwierdził, że "każdy lokalny biskup powinien dokonać takiego rozeznania".
Deklaracja DNW wprowadza rozróżnienie między błogosławieństwami liturgicznymi a tymi o charakterze nieformalnym i zachęca do błogosławienia osób w "sytuacjach nieregularnych" i "par tej samej płci", biorąc pod uwagę, że przeprowadzane z zachowaniem pewnych środków ostrożności, nie powinny być mylone z aprobatą zachowań lub okoliczności sprzecznych z doktryną.
W wywiadzie opublikowanym w hiszpańskiej gazecie ABC, Fernández odpowiedział na krytykę i rozbieżne opinie wyrażone przez innych kardynałów, biskupów i konferencje biskupów, zapewniając, że "jeśli tekst jest czytany z równym usposobieniem, można zauważyć, że wspiera on z wielką jasnością i prostotą odwieczną katolicką naukę o małżeństwie i seksualności".
Kardynał podkreślił, że krytycy Fiducia Supplicans "nie mogą nie zgodzić się z tą doktryną", zauważając, że w jego rozumieniu zastrzeżenia do dokumentu mają związek z "niewłaściwym udzielaniem błogosławieństw w ich regionalnych kontekstach, które łatwo można pomylić z legitymizacją nieregularnego związku".
Zwłaszcza w Afryce, gdzie "istnieje ustawodawstwo, które karze więzieniem sam fakt zadeklarowania się jako gej, wyobraź sobie [co] zrobiłoby błogosławieństwo", powiedział szef doktrynalny DNW, dodając, że "właściwe jest, aby każdy lokalny biskup dokonał takiego rozeznania w swojej diecezji, a w każdym razie udzielił dalszych wskazówek".
Podzielone opinie
Po opublikowaniu Fiducia Supplicans 18 grudnia pojawiły się deklaracje różnych biskupów lub konferencji biskupich na całym świecie, które wyrażały różne opinie.
Biskupi z niektórych krajów, takich jak Niemcy, Austria i Francja, wyrazili zadowolenie z deklaracji, a niektórzy z nich posunęli się nawet do stwierdzenia, że kapłani nie mogą odmówić udzielenia tych nierytualnych błogosławieństw osobom znajdującym się w nieregularnej sytuacji.
W innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Ukraina, Ghana, Kenia i Meksyk, biskupi okazali swoje poparcie, ostrzegając jednocześnie przed trudnościami związanymi z zapewnieniem, że te gesty duszpasterskie nie doprowadzą do dezorientacji ludzi co do zmiany doktryny dotyczącej małżeństwa i seksualności w Kościele katolickim.
W związku z tym biskup Orihuela-Alicante w Hiszpanii, José Ignacio Munilla, zauważył, że chociaż deklaracja nie jest "heretycka", jej stosowanie może być "chaotyczne".
Biskupi co najmniej trzech krajów zakazali stosowania Fiducia Supplicans: Kazachstanu, Malawi i Zambii.
Źródło: CatholicAgencyNews