Biograf Benedykta XVI: Benedykt zaufał Franciszkowi, ale był gorzko rozczarowany
W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci papieża Benedykta XVI, jego biograf, Peter Seewald, wyraził poważne obawy co do tego, jak papież Franciszek radzi sobie z dziedzictwem swojego poprzednika.
"Benedykt ufał Franciszkowi. Ale kilka razy był gorzko rozczarowany" - powiedział Seewald w wywiadzie opublikowanym 27 grudnia.
Papież Franciszek mógł napisać "miłe listy" do swojego poprzednika i opisać go jako "wielkiego papieża", powiedział Seewald w wywiadzie dla New Daily Compass. Jednak w praktyce, powiedział, "wymazał wiele z tego, co było cenne i drogie Ratzingerowi".
"Jeśli naprawdę mówisz o 'wielkim papieżu' z przekonania, czy nie powinieneś zrobić wszystkiego, co w twojej mocy, aby kultywować jego dziedzictwo? Tak jak zrobił to Benedykt XVI w odniesieniu do Jana Pawła II? Jak widzimy dzisiaj, papież Franciszek w rzeczywistości zrobił bardzo niewiele, aby zachować ciągłość ze swoimi poprzednikami" - powiedział Seewald.
Seewald wskazał na surowe ograniczenia wobec tradycyjnej mszy łacińskiej przez papieża Franciszka, odwracając list apostolski Benedykta XVI Summorum Pontificum z 2007 r., w którym uznano prawo wszystkich kapłanów do odprawiania mszy przy użyciu Mszału Rzymskiego z 1962 r., który jest w języku łacińskim.
"Ratzinger chciał uspokoić Kościół, nie kwestionując ważności Mszy według Mszału Rzymskiego z 1969 roku" - powiedział Seewald. "Sposób, w jaki traktujemy liturgię", wyjaśnił, "determinuje przeznaczenie wiary i Kościoła".
Biograf zakwestionował prawdziwość "twierdzenia, że większość biskupów głosowała za uchyleniem Summorum Pontificum Benedykta w ogólnoświatowej ankiecie".
"To, co uważam za szczególnie haniebne, to fakt, że emerytowany papież nie został nawet poinformowany o tym akcie, ale musiał dowiedzieć się o nim z prasy. Wbito mu nóż w serce".
Benedykt zbudował "mały most do w dużej mierze zapomnianej wyspy skarbów, która do tej pory była dostępna tylko przez trudny teren. Była to sprawa bliska sercu niemieckiego papieża i naprawdę nie było powodu, by ponownie burzyć ten most".
Źródło: CatholicAgencyNews