Zniesiono wizy w strefie Schengen. Dla TEGO państwa w Europie

0
0
1
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / https://www.flickr.com/photos/libereurope/30917373084

Właśnie zdecydowano się na zniesienie wizy w strefie Schengen, w państwie, które położone jest na południu Europy. Oto o czym mowa.

Od nowego roku zdecydowano się na zniesienie wiz dla obywateli Kosowa. Od teraz obywatele, którzy posiadają paszport biometryczny będą mogli przebywać na terenie 27 państw Strefy Schengen przez 90 dni w ciągu sześciu miesięcy. Już w poniedziałek odbył się pierwszy wyjazd bezwizowy dla osób, którym udało się wygrać quiz dotyczący Unii Europejskiej. Zwycięzców w sumie było 20. 

„To wielka ulga… czuję się dobrze” 

-powiedział w rozmowie z mediami pewien biznesmen, Rushit Sopi przed wejściem na pokład samolotu Prisztina–Wiedeń. Był jednym ze zwycięzców konkursu o Unii Europejskiej.

Należy jednak nadmienić, że liberalizacja prawa dotyczy kwestii rodzinnych czy chociażby wizyt turystycznych. Nie obejmuje wydawania pozwoleń na zatrudnienie czy możliwości pobierania świadczeń socjalnych. 

Kosowo to terytorium sporne, które położone jest w południowej Europie. Stolicą kraju jest Prisztina. Kosowo było ostatnim państwem Bałkanów Zachodnich, w którym wciąż obowiązywał reżim związany z wydawaniem wiz - obywatele nie mogli swobodnie przemieszczać się w państwach ze Strefy Schengen. 

Reforma jest postrzegana w Prisztinie jako kolejny krok w kierunku pełnego uznania i zastrzyk energii dla ambicji kraju, który ogłosił niepodległość w 2008 roku.

"Każda wiza kosztowała mnie 300 euro (331 dolarów). Kiedy ostatnio zmieniałem paszport, obliczyłem, że same wizy UE w nim zawarte kosztują mnie 2500 euro”

-mówił z kolei jeden z właścicieli firmy produkującej drzwi i okna który latał ciągle do UE w celach biznesowych.

Komisja Europejska wiele razy wypowiadała się na temat Kosowa, twierdząc, że państwo to jest gotowe do liberalizacji reżimu wizowego, gdyż spełnił wszystkie oczekiwane warunki. Zniesienie reżimu nie dochodziło jednak do skutku, gdyż pojawiały się państwa, które miały w tej kwestii różnorakie zastrzeżenia. 

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną