Izraelowi grozi sprawa o ludobójstwo przed międzynarodowym sądem
Izrael stanie w tym tygodniu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie o wysokiej stawce, która może zadecydować o przebiegu brutalnej wojny w Strefie Gazy.
Jest to sprawa bez precedensu. Eksperci twierdzą, że po raz pierwszy państwo żydowskie jest sądzone na podstawie Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie ludobójstwa, która została opracowana po II wojnie światowej w świetle okrucieństw popełnionych na narodzie żydowskim podczas Holokaustu.
Rząd RPA, spadkobierca reżimu apartheidu, który stał się pariasem na arenie międzynarodowej trzy dekady temu, wniósł sprawę przeciwko Izraelowi, oskarżając go o naruszenie zobowiązań wynikających z konwencji podczas wojny z Hamasem w Strefie Gazy.
Izrael stanowczo odrzucił to oskarżenie, a premier Benjamin Netanjahu nazwał je "fałszywym oskarżeniem".
Prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział we wtorek, że jego kraj przedstawi argument "samoobrony", aby pokazać, że robi "wszystko, co w jego mocy" w "niezwykle skomplikowanych okolicznościach", aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej w Strefie Gazy.
Eliav Lieblich, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Tel Awiwie, powiedział CNN, że sprawa ma duże znaczenie polityczne i prawne. "Zarzut ludobójstwa jest najpoważniejszym międzynarodowym zarzutem prawnym, jaki można postawić państwu" - powiedział.
Republika Południowej Afryki pozwała Izrael do MTS, znanego również jako Trybunał Światowy, twierdząc, że kraj ten popełnia ludobójstwo na Palestyńczykach w Strefie Gazy i nie zapobiega ludobójstwu.
"Co gorsza, Izrael angażował się, angażuje się i grozi dalszym angażowaniem się w akty ludobójstwa wobec narodu palestyńskiego w Strefie Gazy" - stwierdziła RPA w 84-stronicowym pozwie skierowanym do Trybunału.
RPA twierdzi, że działania Izraela w Strefie Gazy są ludobójcze, "ponieważ mają na celu zniszczenie znacznej części palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej".
"Działania, o których mowa, obejmują zabijanie Palestyńczyków w Strefie Gazy, wyrządzanie im poważnych szkód cielesnych i psychicznych oraz stwarzanie im warunków życia obliczonych na doprowadzenie do ich fizycznego zniszczenia" - czytamy w dokumencie.
Według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, kierowanego przez Hamas, od 7 października w Strefie Gazy zginęło ponad 23 000 osób.
Źródło: CNN