Fatalne dane dla Chin. Tak źle jeszcze nie było
Aktualnie Chiny nie mają powodów do radości. Jak się okazuje rok 2023 był bardzo zły dla chińskiej gospodarki i jak twierdzi wielu perspektywy nie są wcale dużo lepsze. Pojawiły się fatalne dane dla Chin.
W piątek opublikowano pewne dane celne, z których wynika, że chiński eksport u spadł po raz pierwszy od 2016 r. wraz ze spowolnieniem światowego popytu na towary produkowane w Chinach. Jak dodali urzędnicy również w 2024 roku Chinom będzie bardzo trudno podnieść się z tego kryzysu. To jednak nie wszystko. W Internecie pojawiły się także inne dane. Inflacja cen towarów i usług konsumenckich w 2023 r. była najsłabsza od 14 lat. Jak poinformował Krajowy Urząd Statystyczny w roku 2023 r. ceny wzrosły o zaledwie 0,2% w porównaniu z 2022 r. Eksperci podkreślili, że mamy do czynienia z najsłabszym odczytem od 2009 roku. Ponadto w zeszłym roku eksport mierzony w dolarach amerykańskich wyniósł 3,38 bln dolarów. Odnotowano, więc spadek o 4,6% w porównaniu z rokiem 2022. Import z kolei spadł w zeszłym roku o 5,5% do 2,56 biliona dolarów.
Rzecznik Generalnej Administracji Ceł - Lyu Daliang powiedział w Pekinie, że w poprzednim roku ożywienie gospodarcze w Chinach było bardzo słabe, a popyt zewnętrzny uderzył chiński eksport. Dodał, że jego zdaniem Chinom nadal będzie trudno na rynkach eksportowych, gdyż „protekcjonizm i unilateralizm” będzie utrudniać wzrost.
„Utrzymująca się niska inflacja bazowa CPI prawdopodobnie odzwierciedla stłumiony popyt krajowy wynikający z trwającej dekoniunktury na rynku nieruchomości i napięć na rynku pracy”
-piszą analitycy Goldman Sachs.
Analitycy zaznaczyli także, iż w najbliższym czasie nie spodziewają się znacznego wzrostu inflacji bazowej. Podkreślono, że ryzyko deflacji będzie wisiało nad Chinami przez cały czas.
Kolejne dane nadzieją dla Chin?
Pojawiły się też dane, z których wynika, że grudniu eksport wzrósł o 2,3% w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu. Z kolei jeśli chodzi o handel z Rosją, to wyniósł on 240 miliardów dolarów tzn. rekord w 2023 roku. Jest to wzrost o 26% w porównaniu z rokiem 2022. W zeszłym roku największym partnerem handlowym są jednak Stany Zjednoczone. Chiny sprzedały też 5,22 mln pojazdów - jest to wzrost o 57% w porównaniu z 2022 r.
Agnieszka Malinowska
Źródło: AM