Pięciu najbogatszych ludzi świata podwoiło swój majątek

0
0
11
jacht
jacht / Pixabay

Pięciu najbogatszych ludzi świata podwaja swój majątek, podczas gdy najbiedniejsi stają się coraz biedniejsi.

Oxfam przewiduje, że pierwszy bilioner pojawi się w ciągu dekady, a przepaść między bogatymi i biednymi prawdopodobnie wzrośnie.

Pięciu najbogatszych ludzi na świecie ponad dwukrotnie zwiększyło swoje majątki do 869 miliardów dolarów (681,5 miliarda funtów) od 2020 roku, podczas gdy 60% najbiedniejszych na świecie - prawie 5 miliardów ludzi - straciło pieniądze.

Szczegóły zostały przedstawione w raporcie Oxfam, gdy najbogatsi ludzie świata zbierają się od poniedziałku w Davos w Szwajcarii na corocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego przywódców politycznych, dyrektorów korporacji i superbogatych.

Według raportu, ziejąca przepaść między bogatymi a biednymi prawdopodobnie wzrośnie i doprowadzi do tego, że w ciągu dekady świat ukoronuje swojego pierwszego bilionera. Jednocześnie raport ostrzega, że jeśli obecne trendy się utrzymają, ubóstwo na świecie nie zostanie wyeliminowane przez kolejne 229 lat.

Podkreślając dramatyczny wzrost nierówności od czasu pandemii Covid, Oxfam powiedział, że światowi miliarderzy byli o 3,3 biliona dolarów (2,6 biliona funtów) bogatsi niż w 2020 roku, a ich majątek wzrósł trzykrotnie szybciej niż stopa inflacji.

W raporcie Inequality Inc. stwierdzono, że siedem na 10 największych korporacji na świecie ma miliardera jako dyrektora generalnego lub głównego udziałowca, pomimo stagnacji poziomu życia milionów pracowników na całym świecie.

Opracowany na podstawie danych firmy badawczej Wealth X, mówi, że łączny majątek pięciu najbogatszych ludzi na świecie - Elona Muska, Bernarda Arnaulta, Jeffa Bezosa, Larry'ego Ellisona i Marka Zuckerberga - wzrósł o 464 miliardy dolarów, czyli o 114%. W tym samym okresie całkowity majątek najbiedniejszych 4,77 miliarda ludzi - stanowiących 60% światowej populacji - spadł realnie o 0,2%.

"Ludzie na całym świecie pracują ciężej i dłużej, często za niskie wynagrodzenie w niepewnych i niebezpiecznych miejscach pracy" - czytamy w raporcie. "W 52 krajach spadły średnie płace realne prawie 800 milionów pracowników. Pracownicy ci stracili łącznie 1,5 biliona dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, co odpowiada 25 dniom utraconego wynagrodzenia dla każdego pracownika".

Odzwierciedlając fortuny superbogatych, raport stwierdza również, że zyski przedsiębiorstw gwałtownie wzrosły pomimo presji na gospodarstwa domowe w związku z kryzysem kosztów utrzymania. Według raportu 148 największych światowych korporacji osiągnęło łącznie 1,8 bln USD łącznych zysków netto w roku poprzedzającym czerwiec 2023 r., co stanowi wzrost o 52% w porównaniu ze średnimi zyskami netto w latach 2018-21.

Wzywając do wprowadzenia podatku majątkowego w celu przywrócenia równowagi między pracownikami a superbogatymi szefami i właścicielami firm, w raporcie stwierdzono, że taki podatek od brytyjskich milionerów i miliarderów mógłby przynieść skarbowi państwa 22 mld funtów rocznie, gdyby był stosowany w wysokości od 1% do 2% od majątku netto powyżej 10 mln funtów.

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną