Jak i do kiedy rozliczyć PIT 2023?

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Jeśli chodzi o podatki, nic nie jest pewne - poza tym, że trzeba je płacić. Ale w ostatnim czasie było tyle zmian w prawie, że przeciętny obywatel może się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, z którego dowiesz się, jak szybko, wygodnie i korzystnie wypełnić swój obowiązek wobec fiskusa. W naszym omówieniu nie zabraknie też najważniejszych terminów.

Rozliczamy PIT-y przez internet

Rozliczenia podatkowe to jedno z tych zadań, które mogą sprawić nieco kłopotów. W dzisiejszych czasach warto jednak postawić na nowoczesne rozwiązania elektroniczne, aby znacznie uprościć ten proces. Tradycyjne metody, takie jak samodzielne drukowanie i wypełnianie formularzy podatkowych, stają się coraz mniej efektywne (i bardziej irytujące), szczególnie biorąc pod uwagę skomplikowane przepisy podatkowe.

Polski Ład, wraz z kolejnymi aktualizacjami, wprowadził nowe zasady, co sprawia, że rozliczenie podatków staje się jeszcze bardziej wymagające. Przeciętnemu podatnikowi trudno jest się odnaleźć w tym gąszczu przepisów i skorzystać ze wszystkich należnych ulg. Podsumowując – ręczne wypełnianie PIT-ów staje się absurdalnie angażujące i czasochłonne, a zrozumienie wszystkich niuansów przepisów to zadanie na miarę eksperta podatkowego. Dlatego e-PITy 2023 najlepiej rozliczyć przy pomocy dedykowanego rozwiązania informatycznego.

Skomplikowana kwestia PIT-ów

Jak rozliczyć PIT-37 online? Albo każdy inny formularz? Już jakiś czas temu na rynku pojawiły się nowoczesne narzędzia ułatwiające podatnikom życie. Rządowy system Twój e-PIT obiecuje szybkie i efektywne rozliczenie, z automatycznym przesyłaniem deklaracji do urzędu skarbowego i otrzymaniem Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Ale czy to znaczy, że urząd skarbowy sam rozliczy PIT? Cóż, można tak powiedzieć, choć w takim przypadku mogą nie zostać uwzględnione wszystkie należne ulgi. Dlatego w odpowiedzi na pytanie: „Czy PIT 37 trzeba rozliczać?” można powiedzieć, że nie trzeba tego robić w każdym przypadku, ale warto sprawdzić, czy jednak samodzielne rozliczenie nie przełoży się na wyższy zwrot podatku.

Z drugiej strony, dostępny za darmo program PITax.pl nie tylko oferuje te same funkcje co Twój e-PIT, ale dodatkowo „pilnuje”, żeby podatnik nie przeoczył należnych mu ulg podatkowych i ułatwia przekazanie części podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Decyzja o wyborze sposobu rozliczenia PIT 2023 sprowadza się tak naprawdę do tego, czy chcesz maksymalizować korzyści. W przypadku gdy poszukujesz wygodnego, nowoczesnego rozwiązania, program PITax.pl będzie właściwą odpowiedzią. Zapewnia nie tylko efektywne rozliczenie, ale również możliwość osiągnięcia maksymalnego zwrotu podatku lub zminimalizowania podatku PIT. W praktyce oznacza to większą kontrolę nad własnymi finansami i większe środki w domowym budżecie.

Do kiedy rozliczyć PIT 2023?

Kluczową datą, jak co roku, jest ostatni dzień kwietnia. Aby sprawnie rozliczyć PITy w 2024 roku, warto zaznaczyć w kalendarzach datę „30 kwietnia”. Dokładnie o północy mija termin składania rocznych rozliczeń za 2023 rok. W odróżnieniu do poprzedniego roku, kiedy deklaracje można było składać do 2 maja. Lepiej nie zakładać, że w tym roku będzie podobnie, bo takie podejście może grozić przekroczeniem terminu i nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto więc jeszcze raz podkreślić, że w 2024 roku deklaracje podatkowe za 2023 rok trzeba złożyć najpóźniej 30 kwietnia.

Termin ten obejmuje popularne formularze, takie jak PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku druku PIT-28 podatek trzeba uiścić do 28 lutego, a termin złożenia deklaracji jest podobny jak przy pozostałych wymienionych formularzach i upływa 30 kwietnia. 

Nieprzestrzeganie terminów niesie ze sobą konsekwencje. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, po zauważeniu zaniedbania warto niezwłocznie złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal. Jest to informacja dla urzędu, która sygnalizuje, że podatnik rozpoznał swój błąd i pragnie go naprawić. Czynny żal powinien zawierać dane podatnika, adres urzędu skarbowego, datę i podpis. Choć nie jest to obowiązkowe, warto również dodać powód przekroczenia terminu, taki jak wydarzenia rodzinne czy choroba. Pomimo że wymienienie powodów nie jest konieczne, w przypadku czynnego żalu może okazać się pomocne. Na pewno nie zaszkodzi.

Trzeba pamiętać, że wraz z wyrażeniem czynnego żalu trzeba zapłacić należny podatek z rozliczenia PIT-u. Warto również zapamiętać, że dokument (czy to w formie odręcznej czy wydrukowanej) należy złożyć w urzędzie osobiście - nie ma możliwości przesłania go pocztą ani przekazania za pośrednictwem internetu. Proces digitalizacji czynności podatkowych nie objął jeszcze tego obszaru. Dlatego lepiej nie przekraczać terminu i nie narażać się na tego rodzaju niewygody.

Sięgnij po szybszy zwrot podatku!

Zwrot podatku można w łatwy sposób przyspieszyć. Choć właściwsze byłoby stwierdzenie, że można szybciej rozliczyć podatek, żeby szybciej otrzymać zwrot. W przypadku rozliczenia drogą elektroniczną urząd skarbowy ma 45 dni na wypłatę zwrotu. Dlatego lepiej nie czekać. Rozliczyć się można w prosty, wygodny i błyskawiczny sposób za pomocą bezpłatnego programu PITax.pl. Program ten nie tylko prowadzi użytkownika krok po kroku, ale także udziela cennych wskazówek dotyczących ulg podatkowych, dbając o to, aby zwrot podatku był maksymalny. Dowodem na skuteczność jest pokaźna suma - użytkownicy PITax.pl już otrzymali ponad 1,2 miliarda złotych zwrotów z urzędów skarbowych! 

Największe korzyści podczas rozliczania osiąga się, uwzględniając ulgi, które mogą zostać pominięte przez rządowy system Twój e-PIT. Co ciekawe, niektóre ulgi nie są szeroko znane i wiele osób ich nie kojarzy. Świetnym przykładem jest ulga termomodernizacyjna, umożliwiająca odliczenie od dochodu kosztów poprawy efektywności energetycznej domu jednorodzinnego oraz zmniejszenie emisyjności budynków. Ta mało znana ulga jest uwzględniana przez PITax.pl, który nie tylko informuje o jej istnieniu, ale również podpowiada użytkownikowi, by z niej skorzystać. 

A to tylko jedna z preferencji, które mogą umknąć podatnikowi, niekorzystającemu z intuicyjnego w obsłudze narzędzia, opracowanego przez specjalistów od podatków.

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną