Papież Franciszek: "Lubię myśleć, że piekło jest puste"
Papież Franciszek pojawił się w najpopularniejszym włoskim talk show w niedzielny wieczór, gdzie podzielił się nadzieją, że piekło jest "puste".
Trzy miliony ludzi we Włoszech obejrzało prawie godzinny wywiad telewizyjny z papieżem Franciszkiem 14 stycznia, w którym papież odpowiedział na opór wobec niedawnej deklaracji Watykanu w sprawie błogosławieństw dla osób tej samej płci, zapowiedział przyszłe papieskie podróże do Polinezji i Argentyny oraz mówił o swoim strachu przed nuklearnym armagedonem.
87-letni papież rozpoczął swój występ w programie telewizyjnym "Che Tempo Che Fa", żartując, że "wciąż żyje" i nie planuje rezygnacji.
"Tak długo, jak czuję, że nadal mogę służyć, będę kontynuował. Kiedy nie będę już mógł tego robić, nadejdzie czas, aby o tym pomyśleć" - powiedział Franciszek.
Zapytany przez prowadzącego wywiad Fabio Fazio, jak "wyobraża sobie piekło", papież Franciszek udzielił krótkiej odpowiedzi.
"To, co powiem, nie jest dogmatem wiary, ale moim osobistym poglądem: Lubię myśleć o piekle jako pustym; mam nadzieję, że tak jest" - powiedział papież Franciszek.
Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że katolickie nauczanie "potwierdza istnienie piekła i jego wieczność. Natychmiast po śmierci dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, zstępują do piekła, gdzie cierpią kary piekielne, "ogień wieczny". Główną karą piekła jest wieczne oddzielenie od Boga, w którym tylko człowiek może posiąść życie i szczęście, do którego został stworzony i za którym tęskni".
Katechizm mówi również: "W nadziei Kościół modli się o zbawienie wszystkich ludzi".
Teologowie tacy jak Hans Urs von Balthasar w swojej książce "Dare We Hope That All Men Be Saved?" przedstawili możliwość "nadziei", że piekło może być puste z powodu tego, czego Jezus dokonał na krzyżu, dokonując rozróżnienia między powszechnym zbawieniem jako nadzieją a powszechnym zbawieniem jako doktryną, którą odrzuca.
Amerykański katolicki ewangelista Ralph Martin napisał w swojej książce z 2012 roku "Will Many Be Saved? What Vatican II Actually Teaches and Its Implications for the New Evangelization", że "tym, co motywowało apostołów i całą historię misji chrześcijańskich, była wiedza z boskiego objawienia, że rasa ludzka jest zgubiona, wiecznie zgubiona, bez Chrystusa, i chociaż możliwe jest, aby ludzie byli zbawieni pod pewnymi rygorystycznymi warunkami bez wyraźnej wiary i chrztu, "bardzo często" tak naprawdę nie jest".
Papież Franciszek już wcześniej mówił o istnieniu piekła w publicznych wystąpieniach w ciągu ostatnich 10 lat swojego pontyfikatu. W marcu 2014 roku powiedział w przemówieniu, że członkowie mafii powinni zmienić swoje życie "póki jest jeszcze czas, aby nie skończyć w piekle. To jest to, co was czeka, jeśli nadal będziecie podążać tą ścieżką".
Źródło: CatholicAgencyNews